Policjant w Warszawie

i

Autor: Paul Sableman flickr.com Policjant w Warszawie

WPADKA POLICJI: mundurowy zgubił notatnik - wewnątrz adresy, numery dowodów i PESEL legitymowanych!

2021-08-11 13:23

Warszawska policja przyznaje się do wielkiej wpadki! Jeden z funkcjonariuszy KRP Warszawa I zgubił notatnik służbowy! Wewnątrz zapisane miał dane osobowe wielu osób legitymowanych na terenie stolicy. Więcej o tej sprawie dowiecie się z artykułu.

Policja w Warszawie zaliczyła wielką wpadkę. Jeden z jej funkcjonariuszy zgubił notatnik służbowy podczas patrolu! Wewnątrz znajdywały się dane osobowe legitymowanych na terenie Warszawy między 26 lipca a 2 sierpnia 2021. Były to: dane identyfikacyjne, PESEL, adresy zamieszkania, serie i numery dowodów osobistych, prawa jazdy, numery rejestracyjne kierowanych pojazdów, informację o sposobie zakończenia interwencji, w tym ewentualne informacje o mandatach karnych i punktach karnych. Informację o zgubie podano na stronie KRP I Śródmieście. Policja zawiadamia tam również o możliwych zagrożeniach, które w związku z ryzykiem przejęcia danych osobowych, dotyczą osób spisanych przez pechowego policjanta.

Ucieczka złodzieja z placu budowy

Policjant zgubił notatnik - konsekwencje mogą ponieść osoby legitymowane

Nie wiadomo, jak doszło do utraty notatnika przez policjanta. Domyślać możemy się jednak, że stało się to 26 lipca, gdyż ta data została wymieniona w kontekście spisywanych osób. Informacje o zgubie pojawiły się zaś na stronie policji 6 sierpnia. W tekście zamieszczono też informacje o zagrożeniach dla spisanych obywateli i obywatelek. Chodzi o ryzyko przejęcia danych osobowych przez nieuczciwych znalazców.

Możliwe konsekwencje to: utrata kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzież, sfałszowanie tożsamości lub naruszenie dobrego imienia, próby wzięcia kredytu na dane osobowe, uzyskanie przez osoby trzecie dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Policja radzi, jak zapobiec skutkom utraty danych osobowych

Policja opisała też działania, które mogą zmniejszyć ryzyko konsekwencji po przejęciu danych osobowych. Na stronie czytamy:

Aby zapobiec ewentualnym próbom wykorzystania danych osobowych można podjąć środki zaradcze w postaci np. założenia konta w Biurze Informacji Kredytowej oraz aktywowanie funkcji alerty BIK, która poinformuje SMS-emo próbie uzyskania kredytu. Inną instytucją, weryfikującą dane osobowe, jest Krajowy Rejestr Długów, który na stronie www.konsument.krd.pl umożliwia wszystkim konsumentom bezpłatne założenia konta. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy jakiś podmiot złożył zapytanie dotyczące ich osoby oraz jakie informacje zostały udzielone. Strona wprowadza możliwość powiadomienia SMS-em lub e-mailem w sytuacji, gdy ktoś spyta o historię kredytową bez naszego pozwolenia. Daje to możliwość szybkiej reakcji – skontaktowania się z firmą, która pobrała raport bądź z Policją.

Policja informuje również, że o sprawie powiadomiony już został. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ponadto w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia zdarzenia i wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec policjanta.

Źródło: srodmiescie.policja.waw.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!