- Dziewczynka znajdująca się pod naszą opieką jest najmłodszym dotychczas pacjentem w Polsce, u którego zastosowano kamizelkę WDC. Jest też pierwszym pacjentem (zarówno wśród dorosłych jak i dzieci), u którego kamizelka została zastosowana jako pomost do przeszczepu serca (bridge to transplant). Tę nowatorską metodę prewencji nagłego zgonu sercowego wdrożyli w naszej klinice dr Piotr Wieniawski i dr Katarzyna Łuczak-Woźniak. Korzystali z doświadczenia prof. Marcina Garbowskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, który stosował kamizelkę WDC u dorosłych pacjentów - przekazała kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM prof. Bożena Werner.
Czytaj również: Czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19. Minister zdrowia: będzie dostępna od września
Specjalistyczna pomoc dla 10-letniej pacjentki
10-letnia pacjentka choruje na kardiomiopatię rozstrzeniową, złożoną arytmię komorową i niewydolność serca. Oczekuje obecnie na przeszczep, jednak póki do niego nie dojdzie, kamizelka ma ograniczyć ryzyko nagłej śmierci ze względu na zatrzymanie akcji serca.
"Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym technologia WCD została udostępniona komercyjnie. W wybranych przypadkach możliwe jest już indywidualne rozliczenie kosztów i refundacja" - poinformowano.