Do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie wpłynęło 2243 projektów. Po analizie urzędników, do głosowania zostały dopuszczone 1503 z nich. 661 projektów zostało odrzuconych, bo nie spełniło kryteriów oceny albo były źle przygotowane formalnie. 79 projektów natomiast wycofali sami autorzy. Za tydzień rusza głosowanie i to właśnie od mieszkańców zależy, jakie pomysły zrealizują władze miasta w przyszłym roku.
- Jak co roku, mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów związanych z przestrzenią miejską. Wśród nich są m.in. dodatkowe nasadzenia, strefy aktywności fizycznych, skwery czy place zabaw. Nie zabrakło też mniejszych projektów, takich jak zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki miejskie, garażówki, kino plenerowe czy innego typu sąsiedzkie imprezy. Wyjątkowo dużo w tym roku projektów związanych było ze stworzeniem wybiegów dla psów - mówi Aldona Machnowska-Góra ze stołecznego ratusza.
Głosowanie na projekty rozpocznie się 1 września i potrwa do 15 września 2020 r. Wyniki głosowania w budżecie obywatelskim poznamy już 30 września. Przez dwa tygodnie mieszkańcy Warszawy będą mogli wybierać najciekawsze i najbardziej potrzebne ich zdaniem projekty. Miasto zrealizuje wybrane przez warszawiaków pomysły w 2021 roku. Przeznaczyło na to 83 mln złotych.