w warszawie

Wybierz się w podróż w czasie po przedwojennej Warszawie. Jak wyglądała Marszałkowska w latach 30-tych?

2024-06-28 17:17

Za sprawą grupy "Wirtualna Podróż", przeniesienie się w czasie nigdy nie było tak proste. To wyjątkowa inicjatywa, dzięki której udało się cyfrowo zrekonstruować fragment centrum Warszawy. Interaktywna wizualizacja będzie bezpłatnia i dostępna dla każdego.

W rozmowie z naszą reporterka, Ernest Rogalski opowiedział o tym, skąd pojawił się pomysł na stworzenie wirtualnej wizualizacji Marszałkowskiej sprzed 90 lat.

"Wirtualna Podróż" i pomysł na interaktywne wizualizacje

Pomysł na stworzenie wizualizacji Warszawy z lat 30. zrodził się 15 lat temu. Wtedy Ernest Rogalski wraz z byłym współpracownikiem, wyprodukowali film "Warszawa 1935". Po tym czasie nasz rozmówca wraz z całą ekipą "Wirtualnej Podróży" postanowili, że wykorzystają swój potencjał i pomysłowość. Twórcom zależało na tym, aby interaktywny film był bezpłatny i dostępny dla każdego.

Efektem pracy "Wirtualnej Podróży" jest nowy projekt, w którym udało się stworzyć wirtualną wizualizację skrzyżowania alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej.

Jak wyglądała Warszawa w latach 30.? Wybierz się w podróż w czasie dzięki aplikacji

Film będzie nagrany w technologii 360 VR. Oglądając ten materiał, odniesiemy wrażenie, jakbyśmy oglądali Warszawę z lat 30. przez lornetkę. Aby odbyć taką podróż w czasie, wystarczy mieć smartfona i odtworzyć film z platformy YouTube. Na interaktywnym filmie zobaczymy skrzyżowanie Alei Jerozolimskich z Marszałkowską. 

Wizualizacja jest niezwykle realistyczna. Stojąc w miejscu i obracając się z telefonem, zobaczymy, jak po ulicach jeżdżą samochody i tramwaje z epoki, a na niebie ruszają się chmury.

Kiedy będziemy mogli zobaczyć film stworzony przez "Wirtualną Podróż"?

Efekty pracy nad filmem można śledzić na profilu "Wirtualna Podróż" na Facebooku.​ Jeżeli pomysł zostanie dobrze przyjęty, to twórcy są otwarci na stworzenie nowych projektów.

Współpraca: Karolina Stachacz, Radio Eska

Zwężą Aleje Jerozolimskie i zlikwidują rondo de Gaulle'a