Spis treści
- Wybory prezydenckie 2025 - kiedy pierwsza i druga tura? Kto startuje? Kandydaci
- Wybory prezydenckie 2025 - głosowanie korespondencyjne lub przez pełnomocnika
- Wybory prezydenckie 2025 - transport do lokali wyborczych w Warszawie
- Wybory prezydenckie 2025 - głosowanie poza miejscem zamieszkania
- Wybory prezydenckie 2025 - gdzie głosować?
Wybory prezydenckie 2025 - kiedy pierwsza i druga tura? Kto startuje? Kandydaci
Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 odbędzie się w niedzielę, 18 maja. Druga tura - jeśli będzie potrzebna - zostanie zorganizowana dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca. Głosowanie będzie odbywało się w godz. 7:00-21:00.
Polki i Polacy będą mogli wybierać spośród 13 kandydatów, którymi są:
- Artur Bartoszewicz,
- Magdalena Biejat,
- Grzegorz Braun,
- Szymon Hołownia,
- Marek Jakubiak,
- Maciej Maciak,
- Sławomir Mentzen,
- Karol Nawrocki,
- Joanna Senyszyn,
- Krzysztof Stanowski,
- Rafał Trzaskowski,
- Marek Woch,
- Adrian Zandberg.
Wybory prezydenckie 2025 - głosowanie korespondencyjne lub przez pełnomocnika
Warto zaznaczyć, że nie wszyscy obywatele będą musieli osobiście wybrać się do lokalu wyborczego, aby oddać głos. Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat, mogą bowiem zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. W pierwszym przypadku należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do właściwego urzędu miasta lub urzędu gminy do 9 maja 2025 r., w drugim - należy zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego Komisarzowi Wyborczemu (dla stolicy - Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I) do 5 maja 2025 r.
Wybory prezydenckie 2025 - transport do lokali wyborczych w Warszawie
Warszawscy urzędnicy przekazali w swoim komunikacie, że "wyborcy poruszający się na wózku inwalidzkim, którzy głosują w lokalu dostosowanym do ich potrzeb, a nie mają możliwości samodzielnego dojazdu, mogą liczyć na pomoc miasta". Zainteresowani specjalistycznym transportem muszą zgłosić się najpóźniej do 5 maja. Mogą wysłać informację e-mailowo na adres: [email protected] lub zadzwonić pod numery: 22 298 59 00 lub 720 915 300 (poniedziałek - piątek, godz. 8:00-16:00).
Przy drugiej turze osoby, które wcześniej nie zgłosiły potrzeby transportu, muszą to uczynić do 27 maja.
Wybory prezydenckie 2025 - głosowanie poza miejscem zamieszkania
W wyborach prezydenckich dozwolone jest głosowanie poza miejscem zamieszkania, korzystając z zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je uzyskać, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy do 15 maja. W Warszawie trzeba dostarczyć formularz do dowolnej delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy. Cała procedura jest bezpłatna.
Wybory prezydenckie 2025 - gdzie głosować?
Warszawiacy, którzy będą chcieli zagłosować w miejscu zamieszkania, ale nie są pewni właściwego lokalu wyborczego, mogą skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej ratusza. "Wystarczy podać dane o miejscu zameldowania, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się odpowiednia siedziba obwodowej komisji wyborczej, w której należy oddać głos" - przekazali urzędnicy.
Każdy zainteresowany może również samodzielnie sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Najszybszym sposobem jest zalogowanie się do mObywatela. Tam trzeba wybrać sekcję "Twoje dane", a następnie "Centralny Rejestr Wyborców".
3 najpiękniejsze wsie Mazowsza według AI - zobacz zdjęcia:
