Wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie 2025. Kim jest Artur Bartoszewicz? Sylwetka kandydata

2025-04-25 15:23

Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Jednym z kandydatów, którzy biorą udział w tym politycznym wyścigu, jest Artur Bartoszewicz. Co wiemy o jego wykształceniu i doświadczeniu? Jak wygląda jego program wyborczy? Sprawdźcie sylwetkę kandydata.

Kim jest Artur Bartoszewicz? Wykształcenie, doświadczenie

Artur Bartoszewicz urodził się 18 stycznia 1974 r. w Suwałkach. W 1998 r. zdobył dyplom z międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim, później ukończył również podyplomowe studia z zakresu public relations na Politechnice Gdańskiej. W 2012 r. został doktorem nauk ekonomicznych.

Bartoszewicz zawodowo prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w Szkole Głównej Handlowej. W przeszłości wykładał też na innych uczelniach, m.in. na SGGW oraz Wyższej Szkole Społecznej w Warszawie. Poza tym jest autorem ekspertyz ekonomicznych na rzecz administracji rządowej i samorządowej. Swoją wiedzą wspierał władze w temacie funduszy europejskich. Był również związany z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Instytutem Nowej Europy oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Artur Bartoszewicz - poglądy, program wyborczy 777

Artur Bartoszewicz zapowiedział start w wyborach prezydenckich 2025 pod koniec lutego. Swój program wyborczy oparł o "trzy siódemki": "Stop upartyjnianiu państwa", "Gospodarka i demografia gwarantem bezpieczeństwa", "Polacy Wielkim i Dumnym Narodem".

W pierwszej siódemce znalazły się następujące postulaty: nowa Konstytucja RP, zrównanie podpisu tradycyjnego z profilem zaufanym, ograniczenie składu Rady Ministrów, ograniczenie wynagrodzenia Rady Ministrów, likwidacja finansowania partii politycznych, wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej polityków i kierownictwa administracji rządowej i samorządowej, zakaz pracy członków partii politycznych i ich rodzin w radach i zarządach SSP.

W drugiej siódemce wyliczono: powiązanie liczby posłów z liczbą obywateli RP, stypendium demograficzne, ochrona własności ziemi, równe zasady konkurencji dla wszystkich, produkcja broni, leków i żywności w Polsce, lekcje prac technicznych, gotowania i prac domowych w szkołach oraz odcięcie dzieci i młodzieży od pornografii i przemocy na telefonach komórkowych, pokój i bezpieczeństwo na terenie RP podstawą decyzji politycznych.

Trzecia siódemka to natomiast: odnowienie symboli narodowych i hymnu RP, patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży, matura obejmująca historię i kulturę Polski oraz zasady ochrony obywatelskiej, odnowa dziedzictwa kulturowego, zmiany w kontekście przyznawania obywatelstwa obcokrajowcom, pełny dostęp do broni, odbudowa imperium RP m.in. poprzez realizację dużych projektów infrastrukturalnych.

Do tego Bartoszewicz wymienił siedem "programów wielkiego awansu społeczeństwa i gospodarki": strategiczny program rozwoju sztucznej inteligencji na lata 2025-2034, strategiczny program budowy sieci elektrowni jądrowych i rozwoju przemysłu atomowego na lata 2025-2040, strategiczny program rozwoju portów kontenerowych i sieci kolei dużych prędkości 400 km/h do 2040, transeuropejski Port Lotniczy w 2035, strategiczny program obronny do 2035, strategiczny program kosmiczny do 2040 oraz strategiczny program rozwoju farmacji i produkcji żywności do 2035.

Artur Bartoszewicz - debata

Sezon debat prezydenckich trwa w najlepsze. Już w poniedziałek, 28 kwietnia o godz. 18:00 kandydaci na prezydenta - wśród nich oczywiście Artur Bartoszewicz - spotkają się na wydarzeniu organizowanym przez "Super Express". Formuła po raz pierwszy w polskich mediach przewiduje wyłącznie bezpośrednią dyskusję między uczestnikami.

Transmisję na żywo będzie można śledzić na portalu se.pl, na kanale "Super Expressu" na YouTubie i w telewizji internetowej Super Express TV. Cała debata na bieżąco będzie relacjonowana również na social mediach "Super Expressu". Partnerami wydarzenia są Radio ESKA i Radio VOX FM.

Dudek o Polityce - Artur Bartoszewicz | 2025 04 17