Spis treści
- Rafał Trzaskowski - wiek, pochodzenie, wykształcenie, znajomość języków
- Rafał Trzaskowski - żona, dzieci
- Rafał Trzaskowski - polityczna kariera
- Rafał Trzaskowski - poglądy, program wyborczy 2025
- Rafał Trzaskowski - debata
Rafał Trzaskowski - wiek, pochodzenie, wykształcenie, znajomość języków
Rafał Trzaskowski ma 53 lata. Urodził się 17 stycznia 1972 r. w Warszawie. Jego ojcem był Andrzej Trzaskowski, znany pianista i kompozytor jazzowy. Polityk uczył się w stołecznej Szkole Podstawowej nr 158 im. Jana Kilińskiego, później w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja.
W 1996 r. ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował również filologię angielską, odbył kilka zagranicznych stypendiów. W 2004 r. doktoryzował się w zakresie nauk o polityce. Deklaruje znajomość pięciu języków obcych, tj. angielskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz rosyjskiego.
Rafał Trzaskowski - żona, dzieci
Prywatnie Rafał Trzaskowski jest mężem Małgorzaty Trzaskowskiej, absolwentki Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Partnerka polityka angażuje się w jego kampanię wyborczą, aktywnie prowadząc swoje profile w mediach społecznościowych. Para mieszka na warszawskich Kabatach, mają dwoje dzieci - Aleksandrę i Stanisława.
Rafał Trzaskowski - polityczna kariera
Rafał Trzaskowski ma już za sobą stosunkowo długą polityczną karierę. W wyborach w 2009 r. zdobył mandat europosła po starcie z listy Platformy Obywatelskiej. W 2013 r. został ministrem administracji i cyfryzacji, a w 2014 r. sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2015 r. zdobył mandat posła na Sejm, a w 2018 r. rozpoczął urzędowanie na stanowisku prezydenta Warszawy. Dwa lata później Trzaskowski zajął miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w wyścigu o fotel prezydenta kraju. W drugiej turze przegrał z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą. W 2024 r. ponownie został wybrany na prezydenta Warszawy.
Pod koniec 2024 r. Trzaskowski konkurował w prawyborach prezydenckich KO z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Wyszedł z tego starcia zwycięsko, a jego kandydatura na prezydenta została zarejestrowana przez PKW w marcu 2025 r.
W przeszłości polityk pracował również jako tłumacz oraz nauczyciel języka angielskiego. Jest też wykładowcą akademickim.
Rafał Trzaskowski - poglądy, program wyborczy 2025
"Chcę Polski bezpiecznej, bogatej i dającej wszystkim równe szanse. Polski, która jest wspólnotą różnych tradycji, przekonań i ludzi" - czytamy na stronie internetowej Rafała Trzaskowskiego, przygotowanej przed wyborami prezydenckimi 2025. Polityk zapewnia, że jako prezydent byłby gwarantem szybszej i bardziej skutecznej pracy rządu Donalda Tuska. Wśród jego postulatów znalazło się przywrócenie ładu konstytucyjnego, utrzymanie silnych relacji z partnerami i sojusznikami w USA i Europie, ugaszenie politycznej wojny i stawianie na pierwszym miejscu interesu Polek i Polaków.
Na wspomnianej stronie znaleźć można również sześć punktów zatytułowanych "Mój plan na Polskę":
- Nowy Centralny Okręg Przemysłowy ("Projekt wsparty rządowymi i międzynarodowymi inwestycjami, który uczyni z Podkarpacia prawdziwe serce polskiej gospodarki oraz systemu bezpieczeństwa");
- Pakt dla Bezpieczeństwa (wyjęcie zagadnień bezpieczeństwa poza bieżący spór polityczny, spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego co najmniej raz na 60 dni, zwiększenie nakładów na obronność do 5 proc. PKB, inwestowanie minimum 50 proc. środków na modernizację Sił Zbrojnych w polskim przemyśle, utworzenie Centrum "Druga Misja");
- Patriotyzm gospodarczy (uproszczenie prawa gospodarczego, promocja polskich firm na zagranicznych rynkach, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, ochrona rolników, rozwój polskiego przemysłu technologicznego i zbrojeniowego, rozwój OZE, inwestycje w innowacje i badania naukowe);
- Zdrowy rozsądek w życiu społecznym (liberalizacja prawa aborcyjnego i wsparcie programu in vitro, inwestycja w równą dostępność usług publicznych, zero tolerancji dla przestępczości, ochrona i promocja tożsamości regionalnej, ograniczenie dostępności 800 plus dla obywateli Ukrainy - świadczenie otrzymywaliby jedynie ci, którzy mieszkają i pracują w Polsce);
- Prezydencki Fundusz Inwestycyjny ("Narzędzie realnego wsparcia regionów borykających się z długotrwałymi problemami gospodarczymi i społecznymi"; 2 mld zł rocznie);
- Deregulacja (jedna nowa regulacja to likwidacja dwóch istniejących, brak dodatkowych przepisów przy wprowadzaniu unijnego prawa, ugoda podatkowa dla przedsiębiorców, domniemanie niewinności podatnika, jasne podatki, automatyczne pozyskiwanie danych z rejestrów publicznych, rozszerzenie aplikacji mObywatel).
Rafał Trzaskowski - debata
Choć do wyborów prezydenckich pozostało jeszcze sporo czasu, sezon na debaty trwa w najlepsze. W poniedziałek, 28 kwietnia kandydaci na prezydenta - wśród nich oczywiście Rafał Trzaskowski - spotkają się na wydarzeniu organizowanym przez "Super Express". Formuła po raz pierwszy w polskich mediach przewiduje wyłącznie bezpośrednią dyskusję między uczestnikami. Debata rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa ok. 2,5 godz.
Transmisja na żywo w portalu se.pl, na kanale "Super Expressu" na YouTubie i w telewizji internetowej Super Express TV. Cała debata na bieżąco będzie relacjonowana również na social mediach "Super Expressu". Partnerami wydarzenia są Radio ESKA i Radio VOX FM.