Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 17, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 272 osoby. Podkreślił, że PKW otrzymała dane ze wszystkich komisji obwodowych. Podał, że wydano karty do głosowania 3 mln 986 tys. 285 osobom uprawnionym, co stanowi 33,17 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w wyborach.
Dwa tygodnie temu (pierwsza tura) o tej samej porze frekwencja wyniosła 39,43 proc. Z kolei w drugiej turze w wyborach samorządowych w 2018 roku frekwencja o godz. 17 wyniosła 38,73 proc.
Przewodniczący PKW przekazał, że najwyższą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: lubelskim - 37,50 proc., świętokrzyskim - 35,85 proc. i mazowieckim - 35,32 proc.
Natomiast najniższa frekwencja była w województwach: dolnośląskim - 29,51 proc., śląskim 31,13 proc. i opolskim 31,59 proc.
Frekwencja w miastach i gminach
"Najwyższa frekwencja wyniosła w Zielonej Górze 36,48 proc., następnie Kielce 34,62 proc. i trzecie miejsce Rzeszów 33,74 proc." - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji prasowej.
"Najniższa frekwencja - Wrocław 25,99 proc., drugie miejsce od końca Gorzów Wielkopolski - 26,18 proc. i trzecie miejsce Poznań - 29,53 proc." - dodał.
Przewodniczący PKW poinformował też, że w stosunku do liczby uprawnionych, najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Odrzywół, powiat przysuski, województwo mazowieckie, gdzie frekwencja wyniosła 62,51 proc. Z kolei najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Miastko, powiat bytowski, województwo pomorskie - tylko 21,82 proc.
Incydenty wyborcze
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak ocenił w niedzielę, że II tura wyborów samorządowych przebiega w bardzo spokojnej atmosferze. W ciągu ostatnich godzin - jak wynika z danych PKW - nie doszło do przestępstw, odnotowano 25 wykroczeń, (z czego 22 to naruszenia ciszy wyborczej).
- Godne odnotowania jest jedno ze zdarzeń, do którego doszło w woj. podlaskim. W pewnej gminie pojawiła się informacja, że aktualny wójt, który kandyduje na kolejną kadencję, razem ze swoim zastępcą, dowożą wyborców prywatnymi samochodami do głosowania - zaznaczył zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wojciech Sych. Jak zrelacjonował, inny z kandydatów w tej gminie w związku z tym "postanowił podjąć interwencję i zatrzymał samochód, ale ponieważ tamten nie chciał się zatrzymać, to kilkadziesiąt metrów jechał na masce". Według informacji PKW kandydat zatrzymujący auto trafił na SOR, zaś kierowcy samochodu policja zatrzymała prawo jazdy i podjęła czynności w sprawie.
Wybory samorządowe 2024
O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.