wybory

i

Autor: Pexels

Wybory samorządowe 2024

Wybory w mazowieckim mieście już rozstrzygnięte? Tam prezydentem chce zostać jeden kandydat

2024-04-03 17:31

Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. Tego dnia Polacy pójdą do urn wyborczych, aby wybrać m.in. lokalnych prezydentów, burmistrzów i wójtów. Co ciekawe, w jednym z mazowieckich miast sprawa wydaje się w tej kwestii przesądzona - prezydentem Ciechanowa chce bowiem zostać tylko jeden kandydat. Sytuacja nie jest jednak tak oczywista.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, w 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Większość z nich została zgłoszona przez komitety wyborcze wyborców. Natomiast 103 kandydatów należy do partii politycznych.

Tylko jeden kandydat chce zostać prezydentem Ciechanowa

Wśród kandydatów, którzy nie mają konkurencji w wyborach samorządowych, jest 116 kandydatów na burmistrzów i 294 kandydatów na wójtów. Kontrkandydatów nie mają też ubiegający się o reelekcję prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i prezydent Stargardu Rafał Zając.

Kim jest wspomniany Krzysztof Kosiński? Polityk ma 36 lat, jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego i startuje jako kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Kosiński jest z wykształcenia prawnikiem. Ma już doświadczenie w zarządzaniu Ciechanowem, gdyż jest jego prezydentem od 2014 r.

Wybory samorządowe 2024. Co się dzieje, jeśli startuje jeden kandydat?

Choć mogłoby się wydawać, że bycie jedynym kandydatem daję pewność wygranej, nie jest to do końca prawda. Wybory włodarza odbywają się bowiem nawet wtedy, gdy o urząd ubiega się tylko jedna osoba. Wówczas wyborcy, podobnie jak podczas referendum, opowiadają się za lub przeciwko kandydatowi. Na kartach do głosowania udzielają kandydatowi poparcia głosując na "tak" lub "nie".

Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na "tak", zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. Jeśli tej większości nie uzyska, wójta wybiera nowo wybrana rada gminy w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Prawo zgłoszenia kandydata na wójta przysługuje wtedy grupie radnych stanowiącej co najmniej 1/3 ustawowego składu rady. Zgłoszenie musi być złożone na piśmie. Każdemu z radnych przysługuje prawo poparcia w zgłoszeniu tylko jednego kandydata. Jeżeli rada gminy nie wybierze wójta w ciągu dwóch miesięcy od dnia wyborów, premier wyznacza, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, osobę pełniącą obowiązki wójta do końca kadencji.

Nowa kładka pieszo-rowerowa w Warszawie - otwarcie:

"Wszyscy kradną"! Warszawiacy ostro przed wyborami