Wybory 2023. Najważniejsze informacje
Wybory, w których wybierzemy władzę na kolejne cztery lata już za miesiąc. Aby móc wrzucić wypełnioną kartę do głosowania do urny, należy mieć czynne prawo wyborcze.
Oznacza to, że każdy obywatel polski, który ukończy 18 lat najpóźniej w dniu głosowania, nie jest pozbawiony praw publicznych i ubezwłasnowolniony, może wziąć udział w głosowaniu. W dniu wyborów głosowanie odbędzie się od 7:00 do 21:00. W międzyczasie obowiązywać będzie cisza wyborcza.
Przeczytaj także: Na kogo można głosować w Warszawie? Listy wyborcze 2023
Wybory 2023. Głosowanie poza miejscem zamieszkania? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Data
Osoba, która w dniu wyborów będzie przebywać w innym miejscu, niż adres zameldowania na pobyt stały lub adres stałego zamieszkania, może:
- złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w terminie do 12 października br. za pomocą usługi online dostępnej na stronie internetowej www.gov.pl
- złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w terminie do 12 października br. w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której będzie przebywać w dniu wyborów
- złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania do 12 października br., które umożliwi głosowanie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia może również złożyć osoba, która nie jest nigdzie zameldowana na pobyt stały, nie ma decyzji o wpisaniu do Centralnego Rejestru Wyborców ani nie dopisała się jednorazowo do spisu na wybory zarządzone na 15 października br. (na zaświadczeniu w miejscu zamieszkania pozostanie puste pole).
W związku z zarządzeniem referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych wyborcy składają jeden wniosek dotyczący wyborów do Sejmu i Senatu zarządzonych na 15 października 2023 r. ale sporządzone dokumenty (np. zaświadczenie o prawie do głosowania) mają zastosowanie również do referendum.
Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. Należy pamiętać, że dokument ten jest wydawany tylko raz i nie można dostać kolejnego. W wypadku jego zagubienie wyborca traci możliwość głosowania.
Przeczytaj również: Wybory 2023. Kto i jak może zagłosować przez pełnomocnika? Wyjaśniamy
Wybory 2023. Jakie udogodnienia czekają na niepełnosprawnych?
Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat mogą:
- udzielić innej osobie pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu. W tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w terminie do 6 października br. w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której jest się ujętym w stałym obwodzie głosowania (dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania).
- głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do dnia 2 października 2023 r. Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I, który ma swoją siedzibę w Warszawie, przy pl. Bankowym 3/5 wejście B.
Głosowanie korespondencyjne możliwe jest tylko w kraju.
Zobacz poniżej zdjęcia węża znalezionego pod ławką na Żoliborzu: