Białołęka

Wyjątkowa biblioteka na Białołęce z pozwoleniem na użytkowanie. Powstała z drewnianych prefabrykatów

2024-01-31 19:53

Wyjątkowa biblioteka publiczna przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Wyróżnia ją to, że by ją zbudować, zastosowano technologię prefabrykowanych modułów drewnianych. Została ona postawiona w zaledwie 6 miesięcy.

Mieszkańcy Białołęki mają nową bibliotekę. Mieści się ona w budynku o powierzchni 724 m.kw. o dwóch kondygnacjach. Na parterze ulokowano wypożyczalnię z mediateką, salę wielofunkcyjną oraz pomieszczenia ewidencji. Z kolei na piętrze będzie wypożyczalnia dla dzieci i pomieszczenia biurowe oraz socjalne.

"Prace budowlane trwały od czerwca do listopada. Projekt był szczególnie wymagający nie tylko pod względem czasowym, ale też w zakresie zastosowanej technologii oraz precyzji i estetyki wykonania. Ze względu na prestiżową funkcję obiektu, realizacja wymagała od nas bardzo wysokiej dbałości o szczegóły. O sukcesie tej realizacji najlepiej świadczy fakt uzyskania zgody na użytkowanie bezpośrednio po zakończeniu prac budowlanych" – mówi Michał Oskroba, project manager, EKOINBUD, czyli firmy odpowiedzialnej za budowę, specjalizującej się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

Nowa biblioteka na Białołęce już gotowa

Budynek biblioteki na Białołęce powstał dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii modułowej. Bazuje on na prefabrykowanych elementach drewnianych i żelbetowych oraz wykorzystaniu ciepłej płyty fundamentowej. Wyróżnia go widoczna konstrukcja drewniana, wykonana z belek i słupów. W środku z kolei można zobaczyć sufity drewniane oraz przeszklenia.

"Wśród technologii wykorzystanych w budynku nowej biblioteki wymienić należy m.in. panele fotowoltaiczne umiejscowione na dachu, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy systemy sterowania centralą wentylacyjną, optymalizujące zużycie energii. Wszystko to pozwoliło przygotować obiekt, który będzie nie tylko nowoczesny i zaawansowany technologicznie, ale też energooszczędny i bardzo ciepły" - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD.

W ramach projektu powstało również nowe zagospodarowanie okolicy takie jak nawierzchnia mineralna dróg, parkingi oraz chodniki, taras i elementy małej architektury. Stworzono tam też ogród deszczowy. Budynek zdobył wyróżnienie w kategorii projektów ekologicznych konkursu PLGBC Green Building Awards 2023.

Rafał Trzaskowski chwali się zakupami w warszawskiej komunikacji miejskiej