Atrakcje

Wyjątkowe, świąteczne widowisko w Warszawie. Gdzie oglądać „Immersyjnego Dziadka do orzechów”?

2023-11-21 15:00

Od piątku, 17 listopada odwiedzający warszawską Fabrykę Norblina będą mieli okazję wejść w świąteczny klimat. Wszystko dzięki wystawie „Immersyjny Dziadek do orzechów. Zimowy cud”, na którą zapraszają twórcy galerii Art Box Experience. - Widowisko to wciągające, wielowymiarowe doświadczenie oddziałujące na zmysły i poruszające fantazję - przekazali organizatorzy.

Bożonarodzeniowa wystawa „Immersyjny Dziadek do orzechów” w Warszawie

Organizatorzy wystawy podkreślają, że widowisko „Immersyjny Dziadek do orzechów. Zimowy cud” powstało z myślą o zapewnieniu rozrywki całej rodzinie. 17 listopada odbędzie się jego europejska premiera w Art Box Experience w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać przez cały świąteczny czas, aż do 31 stycznia 2024 r.

Jak przypomnieli przedstawiciele Fabryki Norblina, balet opowiada przygody siedmioletniej Klary, która podczas nocy bożonarodzeniowej znajduje pod choinką dziadka do orzechów. Ze wszystkich prezentów ten podoba jej się najbardziej, więc zabiera go do swojego domku dla latek. Dziewczynka zasypia i śni o Krainie Słodyczy, w której razem z Księciem, w którego zmienił się Dziadek, musi stawić czoła złowrogiemu Królowi Myszy.

Tym razem klasyczną opowieść o „Dziadku do orzechów” odwiedzający będą mogli zobaczyć w spektakularnym, disneyowskim stylu przepełnionym muzyką i tańcem. - Śnieg za oknem, ciepło kominka, pachnąca choinka i historia dzielnej Klary, która w wigilię Bożego Narodzenia zaprzyjaźnia się z dziadkiem do orzechów i walczy z Królem Myszy we wspaniałej opowieści wzbogaconej piękną muzyką „Dziadek do orzechów. Zimowy cud” to idealna propozycja dla całej rodziny. Szczególnie chwyta za serca najmłodszych widzów. „Dziadek do orzechów” sprawia, że czuję Święta, za każdym razem, kiedy go słucham, oglądam albo tańczę! – powiedziała Yume Okano, tancerka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i ambasadorka wydarzenia.

Organizatorzy opisują projekt jako "wciągający, wielozmysłowy, powstały na styku sztuk performatywnych (teatr i kino), sztuk wizualnych, animacji komputerowej oraz nowych technologii". Widowisko jest immersyjne, czyli pozwalające w pełni zanurzyć się w wykreowanym świecie.

- Premierowo w Art Box przygotowaliśmy zabawę technologiczną, która dzięki aplikacji na smartfona pozwali odwiedzającym na poszukiwanie bohaterów w świecie AR (augmented reality), czyli rozszerzonej rzeczywistości i interakcje z projekcjami – zapowiedziała Joanna Kowalkowska, współzałożycielka i prezeska ABE.

Poza tym odwiedzający będą mogli zobaczyć specjalnie przygotowaną scenografię, kolekcję figur dziadków do orzechów sprzed kilku dekad oraz oryginalne kostiumy teatralne. - Wyczarujemy namiastkę zimowej uliczki, gdzie staną oryginalne kostiumy baletowe. Można było oglądać je na deskach teatrów w całej Polsce za sprawą tournée Królewskiego Baletu Klasycznego. Tam również pojawią się, nagrane wcześniej na green-screenie, baletnice – z gościnnym udziałem naszej znamienitej ambasadorki, baletnicy Teatru Wielkiego w Warszawie, pani Yume Okano. Następnie przeniesiemy się do mroźnej krainy lodu, gdzie zwiedzającym będą towarzyszyć projekcje 360’, by już za chwilę znaleźć się w ciepłym wnętrzu, w którym toczy się główna akcja – wyliczyła Joanna Kowalkowska.

Poza uczestnictwem w samej wystawie, odwiedzający będą mogli wziąć udział w licznych świątecznych atrakcjach. Od 26 listopada prowadzone będą warsztaty dla rodzin, na których będzie można dowiedzieć się więcej o balecie oraz opowiadaniu, a także ich twórcach. - Najmłodsi poznają podstawowe figury baletowe, a w części warsztatowej pod okiem edukatorek i edukatorów przygotują ozdoby choinkowe lub stworzą figurę dziadka do orzechów, którego następnie zabiorą ze sobą do domu - przekazano.

Niesamowity zachód słońca w Warszawie. Piorunujący widok z Pałacu Kultury