Mieszczący się przy ul. Inflanckiej Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet powstał na bazie potencjału połączonych szpitali, tj. Szpitala Inflancka – specjalistycznego szpitala położniczo-ginekologicznego oraz Szpitala Bielańskiego – największego, wielospecjalistycznego szpitala miejskiego.
Placówka będzie zapewniała opiekę medyczną z zakresu ginekologii i położnictwa, w tym m.in. ginekologii onkologicznej i geriatrycznej, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, neonatologii, leczenia niepłodności, endokrynologii. Zadba również o wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla pacjentek.
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet otwarty
W piątek Instytut rozpoczął swoją działalność. - Miejsce jest absolutnie niezwykłe dlatego, że tutaj zajmować się będziemy potrzebami kobiety w sposób kompleksowy od momentu podjęcia decyzji o tym, żeby posiadać dziecko, aż po moment narodzin, a później opiekę nad noworodkiem - mówił podczas uroczystości otwarcia prezydent Rafał Trzaskowski.
Podkreślił, że w placówce mają być przeprowadzane zabiegi in vitro. - Pomagamy kobietom. 1800 dzieci, które urodziło się z warszawskiego programu in vitro to szczególny powód do dumy. Bardzo się z tego cieszymy - zaznaczył Rafał Trzaskowski.
Dodał, że Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet będzie w stanie zapewnić diagnostykę wszystkim kobietom od dziewczynek aż po seniorki. - Oprócz tego będziemy mieli swoje własne laboratorium, choćby na potrzeby właśnie in vitro, co też sprawia że będziemy niezależni - powiedział prezydent stolicy.
Wcześniej zapowiadał, że jeszcze w tym roku rozpocznie się projekt budowy laboratorium, na co miasto przeznaczy 4 mln zł oraz rozpocznie procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez miejski szpital.
Czytaj również: Byliśmy na otwarciu nowego sklepu Woolworth w Warszawie! Co czekało na pierwszych klientów?
Wyjaśniał, że kompleksowe wsparcie w leczeniu niepłodności dla mieszkanek Warszawy zacznie się od pierwszej wizyty u lekarza i obejmować będzie: pełną diagnostykę i leczenie, wszystkie niezbędne badania do procedury in vitro, prowadzenie ciąży, szkołę rodzenia, poród, w tym również cesarskie cięcie oraz, w razie potrzeby, wsparcie psychologiczne i opiekę nad noworodkiem.
Podczas piątkowej uroczystości prezydent stolicy podkreślił, że to tylko jeden z fragmentów działania miasta. - Darmowa opieka żłobkowa, te wszystkie inwestycje w przedszkola, w szkoły, to właśnie sprzyja temu, żeby wszyscy mogli się czuć bezpiecznie i żeby warszawskie rodziny mogły się rozwijać i powiększać - podkreślił Trzaskowski.