"Dzieci Muranowa": Wyjątkowe murale w Warszawie!
Wyjątkowe murale na Muranowie! Ich projekty opierają się na... prawdziwych fotografiach! Jedna praca już powstała. Właśnie trwają prace nad kolejną. Najnowszy mural ma zająć trzy ściany. Póki co została pomalowana jedna, a kolejne prace zaplanowano na najbliższy weekend.
- Jest mocno ulokowany w historii naszego osiedla. Są na nim przetworzone kadry z autentycznych zdjęć naszych sąsiadów z czasów powojennych - to te postaci kolorowe, ale też pojawia się na nim pokolenie przedwojennych mieszkańców - tłumaczy Rafał Kowalczyk z inicjatywy #SOSdlaMuranowa.
Znajdź sąsiada na muralu
Na muralu sąsiedzi mogą znaleźć znajome twarze. Wśród ulubionych postaci znalazła się m.in. pani Julianna.
- To jest ta babcia trzymająca dziecko. Ta osoba jest dotąd wspominana wśród naszych sąsiadów jako opiekuńcza babcia podwórkowa. Wszyscy ją tutaj znaliśmy, pod jej opieką zostawiało się dzieci na podwórku - dodaje Rafał Kowalczyk.
Zobacz archiwalne zdjęcia, na podstawie których powstał mural:
Symboliczne murale na Muranowie
"Dzieci Muranowa" to nie tylko archiwalne fotografie, ale też wiele symboli. - Zieleń sama w sobie też nie jest tu przypadkowa. Nasze podwórka według założeń projektowych prof. Bohdana Lacherta, twórcy Muranowa Południowego, są nazywane podwórkami, ogrodami. Drzewa i bogata roślinność, która wyrosła na murach getta symbolizują odradzające się po wojnie nowe życie na naszym osiedlu - uzupełnia nasz rozmówca.
Zobacz jak powstaje mural:
Kiedy nowy mural zostanie skończony?
Malowanie drugiego muralu z cyklu "Dzieci Muranowa" rozpoczęło się 11 listopada. W najbliższy weekend pomalowana zostanie kolejna ściana, a trzecia ściana, ta najdłuższa, czeka aż właściciele wykonają drobne prace remontowe. Projekt muralu jest już gotowy. Jego twórcą jest artysta Adam Walas.
Czytaj także: Obwodnica Marek zyska nowy zjazd. W czwartek otwarcie węzła Kobyłka