Prace na cmentarzu żydowskim zakończone ważnym odkryciem
Proces, który doprowadził badaczy do bardzo istotnego odkrycia, opisał w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. We wpisie podkreślono, jak ogromnego wysiłku było trzeba, aby prace zakończyły się sukcesem.
- We wrześniu 2023 roku, na podstawie pogłębionej kwerendy źródłowej, na terenie bródnowskiej nekropolii żydowskiej wyznaczono miejsce spoczynku jednego z XIX-wiecznych cadyków. Na cmentarzu, który zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w latach powojennych został niemal kompletnie zdewastowany i przemianowany na park miejski - odkrycie obiektu o wymiarach około 3 x 5 metrów było nie lada wyzwaniem - dowiadujemy się.
Podczas procesu poprzedzającego prace na miejscu badacze przeanalizowali jedyną znaną fotografię cmentarza z lat 20. MWKZ podkreślił, że zdjęcie wykonano prawdopodobnie z balonu. Dzięki wysiłkowi naukowców, "udało się niezwykle precyzyjnie wyznaczyć miejsce ohelu - grobu jednego z trzech cadyków, pochowanych w obrębie nekropolii bródnowskiej".
- Eksploracja archeologiczna, wykonana pod ścisłym nadzorem Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, doprowadziła do osiągnięcia zamierzonego celu - odkopania zarysu ścian ohelu wraz z zachowaną ceglaną podłogą. Pośrodku rzeczonej podłogi, zadokumentowano miejsce pochówku praskiego cadyka - przekazano.
Przeprowadzona analiza pozwala sądzić, że w tym miejscu pochowany został Jona Melwerger lub Fajwel Lewiński. W przytaczanym wpisie zaznaczono, że "dalsza analiza odsłoniętego terenu (wraz z rzędami okolicznych grobów) być może doprecyzuje osobę pochowaną we wnętrzu rzeczonego ohelu".