Wyjątkowo niski stan wody w Wiśle. W Warszawie padł rekord

2025-07-04 18:47

Spacerujący nad Wisłą warszawiacy mogą zdziwić się wyjątkowo niskim poziomem wody. W środę, 2 lipca na stacji Warszawa-Bulwary stan aktualny wynosił 23 cm, niebezpiecznie zbliżając się do rekordu. Ten padł ostatecznie w piątek, 4 lipca przy stanie aktualnym 18 cm. Dramatyczny spadek poziomu wody odnotowywany jest obecnie nie tylko w Warszawie, ale w dużej części Mazowsza.

Niski poziom wody w Wiśle - padł kolejny rekord

Jak wspomnieliśmy, 2 lipca IMGW określił stan aktualny Wisły przy stacji Warszawa-Bulwary na 23 cm. W piątek, 4 lipca poziom wody podano już na poziomie 19 cm, a później 18 cm. Tym samym padł rekord - stan aktualny spadł poniżej "absolutnego minimum", tj. 20 cm z września 2024 r. Niestety, zgodnie z prognozami sytuacja nadal będzie się pogarszać - do 16 cm w sobotę (5 lipca) i 12 cm w niedzielę i poniedziałek (6-7 lipca).

Warunki są obecnie trudne nie tylko w Warszawie i jej bezpośrednich okolicach, ale na całym Mazowszu - duża część regionu zmaga się z suszą hydrologiczną. W stolicy niski stan Wisły przełożył się na komplikacje m.in. dla żeglugi promowej, a statek do Serocka zmienił początkową i końcową przystań.

Upały w Warszawie - miasto ostrzega i uruchamia Miejsca Chłodu

Sytuacja w Warszawie jest bardzo uciążliwa również pod względem meteorologicznym. Mimo przejścia największych upałów, temperatury pozostają wysokie. Zgodnie z prognozą IMGW w stolicy znów zrobi się tropikalnie w niedzielę, 6 lipca.

Miasto ruszyło już z kampanią informacyjną "Uwaga Upały!", której celem jest edukowanie o sposobach ochrony zdrowia w czasie występowania wysokich temperatur. Dla mieszkańców uruchomiono prawie 150 Miejsc Chłodu (to m.in. biblioteki, domy kultury czy dzielnicowe urzędy), na ulicach pojawiły się zraszacze. Te ostatnie są dostępne m.in. na pl. Zamkowym, pl. Konstytucji, pl. Defilad czy na ul. Floriańskiej.

"W czasie trwania wysokich temperatur Straż Miejska m.st. Warszawy apeluje o czujność i reagowanie na sytuacje, które mogą prowadzić do zagrożenie życia - zwłaszcza w przypadkach pozostawiania dzieci lub zwierząt w rozgrzanych pojazdach. W takich przypadkach należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 986. Gdy zagrożenie jest bezpośrednie, nie należy wahać się przed podjęciem interwencji, nawet jeśli wymaga to wybicia szyby w pojeździe. Straż przypomina również, żeby w upalne dni szczególna uwagę zwrócić na seniorów, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami i osoby w kryzysie bezdomności. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z operatorem pod numerem 986 lub 112. Szybka reakcja może uratować czyjeś zdrowie lub życie" - podkreślili urzędnicy.

Plac Centralny w Warszawie gotowy
Warszawa Radio ESKA Google News
Co nas czeka?
Klimat. Jak zmieni się nasze życie? Ile mamy czasu? | CO NAS CZEKA? #6 - prof. Szymon Malinowski