skansen

i

Autor: Albin Marciniak/East News

Atrakcje

Wyjątkowy Dzień Dziecka 2024 w skansenie w Sierpcu. Jakie atrakcje czekają na najmłodszych?

2024-05-28 14:27

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje "Dzień Dziecka w skansenie". W niedzielę, 2 czerwca najmłodsi goście placówki będą mogli wykonać m.in. naczynia z gliny i drewniane wiatraczki oraz utkać zakładkę do książki czy bransoletkę. Będą też zabawy, jak strzelanie z procy czy chodzenie na szczudłach.

Dzień Dziecka w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - atrakcje

Informując o przygotowywanych atrakcjach z okazji Dnia Dziecka, sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej podkreśliło, że "chce łączyć pokolenia", zapraszając 2 czerwca do "beztroskiej zabawy i kreatywnych warsztatów", którym towarzyszyć będzie moc niespodzianek.

Podczas "Dnia Dziecka w skansenie" odbywać się będą liczne warsztaty i pokazy, np. przed chałupą z Drwał najmłodsi będą mogli wykonać naczynia z gliny, a tuż obok, w kuźni, zobaczyć, jak pracuje kowal. W zagrodzie z Rzeszotar Zawad na chętnych czekać będzie z kolei pokaz gręplowania wełny oraz jak niegdyś prano i maglowano bieliznę, wyrabiano powrozy czy tworzono proste zabawki. Dzieci będą mogły same utkać zakładkę do książki bądź bransoletkę lub przygotować zabawkowy wiatraczek. Z kolei w pasiece przy zagrodzie z Izdebna można będzie wysłuchać dawnych bajek i rozwiązać zagadki.

- Chcemy, by skansen pełen był tego dnia gwaru, śmiechu i dobrej zabawy. Dzieci będą miały też okazję postrzelać z procy, toczyć obręcz i spróbować chodzić na szczudłach, podobnie jak ich rówieśnicy sprzed stu lat - zapowiedziała Justyna Cieszyńska z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Zobacz także: Dzień Dziecka 2024 w Warszawie. Czekają imprezy i atrakcje! Co się będzie działo?

Jak dodała, będą też takie zabawy, nieco już zapomniane, jak: ciuciubabka, berek, chodzi lisek koło drogi, kółko graniaste czy stary niedźwiedź mocno śpi. - Bawiliśmy się w nie nie raz, a dzięki wsparciu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi, będą mogli wspólnie odkryć je na nowo - podkreśliła.

W trakcie "Dnia Dziecka w skansenie", w pobliżu amfiteatru sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej czekać będą policyjne i strażackie wozy - przedstawiciele służb opowiedzą o swojej pracy i bezpieczeństwie w przestrzeni publicznej. Odbędą się także pokazy szkoleniowe psich trenerów z pogadanką o tym, jak opiekować się i wychowywać mądrego psiego przyjaciela.

Z kolei w samym amfiteatrze wystąpi Teatr Katarynka z interaktywnym spektaklem "Księżniczka Rosa i Klimek". - Przedstawienie będzie połączeniem pięknej oprawy muzycznej, tańca, śpiewu, wzruszających sytuacji, ale przede wszystkim wciągającej fabuły z morałem. Nakłania do przemyśleń, jak ważni są dziadkowie, uczy kultury i szacunku do starszych - zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy.

Podkreślają jednocześnie, iż podczas trwania "Dnia Dziecka w skansenie" czynny będzie tam przez cały czas kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. - Wystawcy zaprezentują swoje dzieła i wykarmią pysznościami głodnych przybyszów. Tuż obok ustawiony zostanie też symulator dojenia sztucznej kozy, co będzie nie lada gratką. W tej strefie również nie zabraknie warsztatów. Dzieci nauczą się wyrabiać i zdobić drewniane breloki oraz malować ekotorby przy wsparciu Fundacji Stokrotka - anonsuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Wystawa "W drodze na Plac" - zobacz zdjęcia:

Pałac Krasińskich otwarty dla wszystkich. Skarby w centrum Warszawy