piknik historyczny

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SE

Atrakcje

Wyjątkowy Piknik Historyczny w Warszawie. W planach pokazy, prezentacje i wiele innych atrakcji!

2024-04-26 21:32

W niedzielę, 28 kwietnia na Cytadeli odbędzie się Piknik Historyczny z okazji 104. urodzin Muzeum Wojska Polskiego. Zebrani będą mogli liczyć na pokazy uzbrojenia z różnych epok, prelekcje o dawnej sztuce wojennej, degustacje potraw wojskowych i wiele innych atrakcji. W tym roku tematem przewodnim będzie 230. rocznica powstania kościuszkowskiego.

Piknik jest organizowany przez Muzeum Wojska Polskiego w jego nowej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej. W czasie wydarzenia będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę "1000 lat chwały oręża Polskiego" w MWP.

Piknik Historyczny wypełniony atrakcjami w Warszawie

W południe na Placu Gwardii Pieszej Koronnej rozpocznie się apel pododdziałów klas mundurowych, organizacji proobronnych i grup rekonstrukcyjnych. Wśród przeprowadzonych przez nie pokazów będzie między innymi rekonstrukcja przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku w 1794 r., musztra XVIII-wiecznych oddziałów piechoty oraz pokaz tańca barokowego. Apel zakończy o 13:10 muszkietowa salwa honorowa.

O 13:30 i 14:30 kuratorzy wystaw MWP Roman Matuszewski i Michał Mackiewicz w małej Sali Audiowizualnej MWP wygłoszą prelekcje "Kosa w boju i legendzie", poświęcone sposobom wojowania kosą i piką według podręcznika Christiana Piotra Aignera.

W czasie pikniku będzie można zobaczyć prezentację regimentów piechoty koronnej z czasów saskich i piechoty z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego (musztra, pokaz ogniowy broni czarnoprochowej), pokaz ładowania i strzelania z repliki osiemnastowiecznej armaty trzyfuntowej. Z obozem wojskowym armii osiemnastego wieku będą sąsiadowały obozowiska Słowian i rycerzy, a także między innymi punkt werbunkowy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. ze stanowiskiem ciężkiego karabinu maszynowego Mle 14 Hotchkiss.

Grupy rekonstrukcyjne zaprezentują także chociażby obsługę armaty przeciwpancernej Bofors 37 mm z 1939 r., umundurowania i uzbrojenia żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej wyposażonej w samochód terenowy GAZ 69 wraz z wyrzutnią artyleryjską WP-8z 140 mm. Prezentacjom militarnym będą towarzyszyły pokazy dawnej mody cywilnej - ubiorów dworskich i codziennych.

Podczas pikniku będzie można również skorzystać z symulatora jazdy posiadanego przez Żandarmerię Wojskową oraz obejrzeć uzbrojenie z Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu (pistolet VIS 100, karabinek GROT). Do służby w szeregach WP będą zachęcali żołnierze 18. Stołecznej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, 18. Dywizji Zmechanizowanej, Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i Wojskowej Akademii Technicznej.

Na stoiskach z publikacjami historycznymi oraz pamiątkami związanymi z historią polskiego oręża będzie można kupić między innymi wydawnictwa Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego.

Wstęp na Cytadelę w godzinach 10-18 będzie wolny. Gmach Muzeum Wojska Polskiego będzie otwarty do 16:00.

Znalezisko na budowie metra - zobacz zdjęcia:

Nowe drzewa w centrum Warszawy. Będzie zielono!