szkoła

i

Autor: Pixabay

Z Warszawy

Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Warszawie. Czy wystarczyło miejsc?

2023-07-21 18:27

Zakończył się jeden z etapów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Warszawie. 21 lipca kandydaci poznali listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. W tym roku dla 26,6 tys. stołecznych ósmoklasistów miasto przygotowało 31,1 tys. miejsc, a o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych w Warszawie ubiegało się łącznie ponad 32,9 tys. kandydatów z całej Polski. Ilu uczniom nie udało się dostać do wybranych placówek?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023 w Warszawie - wyniki

Wyniki naboru do warszawskich szkół ponadpodstawowych zostały udostępnione 21 lipca o godz. 12:00. Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, "do 26 lipca, do godz. 15:00 kandydaci potwierdzają, czy chcą się uczyć w szkole, do której się zakwalifikowali, a 27 lipca do godz. 14:00 komisje rekrutacyjne podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych". Z końcem lipca rozpocznie się natomiast rekrutacja uzupełniająca, prowadzona poza systemem elektronicznym. Kandydaci będą mogli złożyć wniosek do poszczególnych szkół od 31 lipca do 2 sierpnia, do godz. 15:00.

Jak przypomnieli urzędnicy, w najbliższym roku szkolnym do szkół ponadpodstawowych pójdzie kolejne półtora rocznika ósmoklasistów. Powodem takiego stanu rzeczy jest reforma oświaty, w ramach której zlikwidowano gimnazja i przywrócono dawny system nauczania.

- Od wielu miesięcy zwracamy uwagę, że nadchodzący rok szkolny dla szkół ponadpodstawowych będzie najtrudniejszym w ponad 30-letniej historii, kiedy samorządy stały się organami prowadzącymi szkoły. Od dawna przygotowujemy się na przyjęcie tak dużej liczby kandydatów. Podkreślam, że Warszawa jako jedyny samorząd na Mazowszu zapewniła o 4,5 tys. więcej miejsc niż łączna liczba absolwentów wszystkich warszawskich szkół podstawowych, publicznych i niepublicznych – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Jak przekazał ratusz, "na 26,6 tys. absolwentów Warszawa przygotowała w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto łącznie ponad 31,1 tys. miejsc, w tym: 20,5 tys. w liceach ogólnokształcących, 8,9 tys. w technikach i 1,7 tys. w branżowych szkołach I stopnia". Tym samym pierwsze klasy powstaną w 99 miejskich liceach, 44 technikach i 17 branżowych szkołach I stopnia.

- W ostatnich dniach zwiększyliśmy pulę miejsc w szkołach ponadpodstawowych z 30,5 tys. do 31,1 tys. To wielki wysiłek organizacyjny, za co bardzo dziękuję dyrektorom i dyrektorkom szkół oraz burmistrzom dzielnic. Na 32,9 tys. kandydatów - 28,4 tys. zakwalifikowało się do wybranych szkół. Teraz zobaczymy, ilu z nich potwierdzi swój zapis do szkoły. Na tym etapie rekrutacji mamy 2,7 tys. wolnych miejsc, ale 2 tys. z nich musimy zarezerwować dla uczniów obecnych klas pierwszych, którzy piszą jeszcze w sierpniu poprawki. Część z tych 2 tysięcy miejsc jeszcze odzyskamy, ale część uczniów z pewnością będzie powtarzała pierwszą klasę. Na dziś 4,5 tys. kandydatów nie zakwalifikowało się na wybrane przez siebie miejsca – zaznaczyła Renata Kaznowska.

Jak dodała wiceprezydentka miasta, dyrektorzy placówek muszą odpowiedzialnie planować liczbę nowych oddziałów i nie tylko zapewnić nauczycieli, ale również zadbać o bezpieczeństwo młodzieży. - Oczekujemy, że mazowiecka kurator oświaty pilnie zwoła naradę przedstawicieli wszystkich gmin metropolii prowadzących szkoły ponadpodstawowe, co spowoduje, że na etapie rekrutacji uzupełniającej znajdą się dodatkowe miejsca dla kandydatów na terenie poszczególnych miast – podkreśliła.

W Warszawie wciąż brakuje nauczycieli

Ratusz przekazał również, że w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto stołeczne Warszawa, pracuje ponad 31 tys. nauczycieli i nauczycielek. - Na podstawie arkuszy organizacyjnych, przygotowanych przez dyrektorów w maju tego roku, widzimy coraz większe braki kadrowe. Mamy blisko 4,3 tys. wakatów wśród nauczycieli w miejskich placówkach oświatowych, a to blisko o 700 więcej niż rok temu w tym samym czasie – wylicza wiceprezydentka.

Urzędnicy zaznaczają, że "ta liczba z początkiem roku szkolnego ulegnie zmniejszeniu o ok. 30 proc., jednak obserwowany jest bardzo niepokojący trend skokowego wzrostu liczby wakatów rok do roku". W minionych latach liczba wakatów rosła o ok. 200 rocznie, a pod koniec maja br. tylko w szkołach ponadpodstawowych brakowało ponad 1,7 tys. nauczycieli.

- To nie mury uczą w szkołach, a nauczyciele. A tych z każdym rokiem brakuje coraz więcej – podkreślił Sławomir Kasprzak, dyrektor najlepszego w Polsce technikum, Technikum Mechatronicznego nr 1. – Brakuje kadry do nauki matematyki, fizyki, chemii, informatyki itp. A przecież to nasza wielka odpowiedzialność wobec młodzieży, którą przyjmujemy, aby zapewnić im prawidłowy proces kształcenia i jak najlepiej przygotować do dorosłego życia – dodał.

Wielkie Święto Starówki! Trzy dni atrakcji w Warszawie