W niedzielę 15 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne. Jak przebiegało głosowanie? Jaka była frekwencja? Kto wygrał wybory w Polsce? Poniżej zapis naszej relacji na żywo.
Wybory 2023. Polki i Polacy wybrali posłów i senatorów - relacja na żywo
7:11
W niedzielę (15 października) o godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Polki i Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 29 mln 91 tys. 533 wyborców. Wybory odbędą się w 31 tys. 497 obwodach głosowania. Trwa również referendum ogólnokrajowe.
7:55
W rekordowej liczbie ośmiu polskich obwodowych komisji we Włoszech rozpoczęło się o godzinie 7 rano głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum. Polacy głosują na północy, w centrum i na południu kraju, w tym także na Sycylii i Sardynii.
W Hiszpanii utworzono 15 obwodów głosowania w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym - 9 w okręgu konsularnym Wydziału Konsularnego RP w Madrycie oraz 6 w okręgu Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Do spisu wyborców zapisała się rekordowa liczba osób - ponad 24,4 tys.
Punktualnie o godz. 7 w komisjach wyborczych we Francji rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych i ogólnokrajowym referendum. W aglomeracji paryskiej zarejestrowało się 11,5 tys. wyborców, w całej Francji - prawie 20 tysięcy.
Wybory wystartowały również w pięciu komisjach utworzonych na terenie Szwecji. Do głosowania zgłosiła się rekordowa liczba wyborców - 15 tys. Trwa również głosowanie w Niemczech. Do głosowania w 47 komisjach wyborczych utworzonych na terenie Niemiec zarejestrowało się ponad sto tysięcy Polaków.
W Wielkiej Brytanii także padł rekord zainteresowania. Jest 160 tys. wyborców zarejestrowanych w 77 komisjach.
8:30
W komisji wyborczej nr 45 w Sosnowcu na długo przed otwarciem lokalu wyborczego ustawiła się kolejka chętnych do zagłosowania. Drzwi zostały otwarte o godz. 7:01, co nie spodobało się kilku osobom, które głośno komentowały swoje niezadowolenie. Oficjalnego protestu jednak nie zgłosiły.
8:32
Idąc do głosowania należy ze sobą zabrać dowód osobisty. Nie trzeba mieć przy sobie jednak plastikowego dokumentu, wystarczy aplikacja mObywatel. Okazanie swojego profilu w smartfonie jest honorowane w lokalach wyborczych.
8:34
Mieszkańcy województwa śląskiego w niedzielę, 15 października, na wybory parlamentarne będą mogli dostać się bezpłatnym transportem, zorganizowanym przez metropolię GZM. Dotyczy to przejazdów autobusami, tramwajami i trolejbusami. Tego dnia bilety nie obowiązują. Nie pracują także kontrolerzy.
9:03
W państwach Ameryki Łacińskiej, USA i Kanadzie głosowanie odbyło się już w sobotę, co miało umożliwić zakończenie głosowania w niedzielę według polskiego czasu. W Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie udział wzięła rekordowa liczba wyborców. W Kanadzie Polacy głosowali w 12 komisjach znajdujących się w czterech strefach czasowych w pięciu prowincjach. W Meksyku, według Państwowej Komisji Wyborczej, w obwodowej komisji wyborczej zarejestrowanych było 327 wyborców.
W komisjach Ameryki Północnej głosowanie odbyło się bez znaczących problemów i incydentów.
9:46
Pierwsi krakowianie już o godz. 7:00 oddali swoje głosy.
9:51
Pierwsi wrocławianie również o godz. 7:00 poszli do lokali wyborczych.
10:19
Przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przekazali, że wybory przebiegają spokojnie, bez znaczących problemów i incydentów. W Legnicy w lokalu jednej z obwodowych komisji wyborczych nie było energii elektrycznej, ale awaria została już usunięta. Z kolei okręgowa komisja w Słupsku powiadomiła PKW, że w jednej z obwodowych komisji znalazły się błędne spisy wyborców, ale urząd wydrukował już poprawne spisy i niezwłocznie dostarczył do komisji. Również w tym okręgu w jednej z miejscowości - w tym i w lokalu komisji wyborczej - brakowało energii elektrycznej, ale awaria ta także została już usunięta.
10:23
W lokalach wyborczych zdarzają się sytuacje, w których członkowie komisji wyborczych pytają o to, czy wyborcy chcą otrzymać kartę do głosowania w referendum ogólnokrajowym. Z taką sytuacją wyborcy zetknęli się np. w Sosnowcu.
- Niewłaściwe jest zadawanie pytań o liczbę kart do wydania. Wyborca przychodzi do lokalu i chce głosować - powiedział Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.
Dodał, że w takich sytuacjach komisje okręgowe pouczą członków komisji wyborczych.
10:28
Trafiłeś do szpitala? Masz prawo oddać ważny głos do urny pomocniczej. - Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.
10:42
- Według informacji uzyskanych od Komendanta Głównego Policji - to są dane na dzień dzisiejszy na godz. 6 rano - odnotowano trzy przestępstwa z określonych w Kodeksie karnym - jedno z art. 190 par. 1 kk - groźba karalna, z art. 249 par 2 - zakłócenie przebiegu wyborów, art. 267 - podłączenie do sieci teleinformatycznej, również jeden przypadek - czyli łącznie trzy takie przestępstwa - powiedział Wojciech Sych, wiceprzewodniczący PKW.
Przekazał, że nie odnotowano żadnych przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym. Dodał, że jeśli chodzi o wykroczenia - stwierdzono 13 przypadków usuwania lub uszkadzania ogłoszeń oraz jeden przypadek nieobyczajnego napisu czy rysunku. Jak przekazał Sych, odnotowano także 4 przypadki umieszczania plakatów i haseł wyborczych i 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej.
10:50
- Wydrukowano 100 proc. kart, wedle liczby wyborców. Obwodowe komisje otrzymują najczęściej karty dla 90 proc. wyborców. Jeżeli w danym lokalu zabraknie kart, to są rezerwy, które można dowieźć – tłumaczył Sylwester Marciniak na konferencji prasowej PKW.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak dodała, że nie wiadomo, w jakich miejscach będą głosować osoby, które pobierały zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania, mogą na ich podstawie głosować w każdym obwodzie. Pietrzak zaznaczyła, że już przed wyborami niektóre gminy wiedziały, że będą się cieszyć większym zainteresowaniem wyborców głosujących na zaświadczenia, np. gminy turystyczne jak Kołobrzeg, Mielno, czy też niektóre w okolicach Warszawy.
- Okręgowe Komisje Wyborcze musiały przeanalizować sytuację na swoim terenie i w takich przypadkach drukowano nawet ponad 100 proc. Karty te są w rezerwie Okręgowych Komisji Wyborczych, które w razie potrzeby będą uruchamiać te nakłady – wyjaśniła szefowa KBW.
10:57
W województwie lubelskim policja otrzymała dwa zgłoszenia o naruszeniu ciszy wyborczej. We Włodawie ktoś miał zniszczyć około 30 plakatów wyborczych. Sprawca na razie nie jest znany.
Rano policja otrzymała również zgłoszenie o samochodzie oklejonym materiałami wyborczymi, zaparkowanym niedaleko jednego z lokali wyborczych w miejscowości Łukowa (pow. biłgorajski). Członkowie komisji uznali, że może to być łamanie ciszy wyborczej i zasłonili samochód plandeką, aby nie było to widoczne dla ludzi przychodzących do lokalu wyborczego. Ze wstępnych informacji policji wynika, że samochód miał zostać postawiony tam w piątek.
11:03
Słynny muzyk Ralph Kaminski wziął udział w wyborach parlamentarnych w Stanach Zjednoczonych. "Zagłosowałem" - napisał na Facebooku. Artysta oddał swój głos w komisji utworzonej w konsulacie na Manhattanie w Nowym Jorku.
11:06
Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego również od godz. 7:00 ruszyli do urn.
11:19
W województwie lubuskim do godziny 10:00 nie odnotowano żadnych problemów związanych z funkcjonowaniem komisji wyborczych. Zdarzyło się jedynie kilka przypadków złamania ciszy wyborczej.
11:32
Wszystkie obwodowe komisje wyborcze w województwie zachodniopomorskim rozpoczęły pracę bez zakłóceń.
11:35
W Warszawie tłumy ruszyły do lokali wyborczych.
11:46
- Nad bezpieczeństwem podczas wyborów czuwa prawie 40 tys. policjantów. Dbamy o spokój, porządek i bezpieczeństwo. Na chwilę obecną jest spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów związanych z zakłóceniem wyborów - przekazał rzecznik Komedy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
11:51
Wszystkie lokale wyborcze w województwie śląskim zostały otwarte bez żadnych zakłóceń. Nie było też do tej pory żadnych incydentów czy informacji o nieprawidłowościach. Policja podała, że pojawiły się pojedyncze przypadki ujawnienia np. ulotki w skrzynce pocztowej czy rozwieszonego plakatu na posesji bez zgody właściciela, jednak dopiero przeprowadzone czynności wykażą, kiedy zostały tam umieszczone.
12:03
Policja zatrzymała mężczyznę, który wyniósł karty do głosowania z jednego z lokali wyborczych w Sokółce w województwie podlaskim. 59-latek najpierw pobrał karty do głosowania, a następnie wyniósł je na zewnątrz.
12:39
Wiele gwiazd, dziennikarzy, celebrytów i sportowców już o poranku zagłosowało w wyborach. Swój głos oddali m.in. Dawid Posiadło, Anna i Robert Lewandowscy, Izabela Miko czy Krzysztof Ibisz.
13:06
Policja w Częstochowie, komisja wyborcza w Zielonej Górze i delegatura KBW w Opolu otrzymały zgłoszenia dotyczące wydawania kart referendalnych. Wskazywano, że członkowie obwodowych komisji wyborczych pytali wyborców, czy chcą kartę do referendum.
13:20
Policja zatrzymała mężczyznę, który w niedzielę w jednym z lokali wyborczych w Zabrzu pobrał karę do głosowania i ją wyniósł. Był on nietrzeźwy. Zatrzymany był w towarzystwie kobiety, która poszukiwana była do odbycia kary roku pozbawienia wolności. Ona również została zatrzymana.
13:46
Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 12:00 wyniosła 22,59 proc. Cztery lata temu w wyborach do Parlamentu frekwencja na godz. 12:00 wyniosła 18,14 proc.
13:51
Najwyższa frekwencja na godz. 12:00 była w okręgu nr 14 w Nowym Sączu i wyniosła 25,68 proc., a najniższa (19,75 proc.) była w okręgu nr 21 w Opolu.
14:01
Na Podlasiu, w Małopolsce, Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku odnotowano zgłoszenia dotyczące pytań komisji o wydanie kart referendalnych. Delegatury Krajowego Biura Wyborczego otrzymały w niedzielę przed południem pismo w tej sprawie od Państwowej Komisji Wyborczej.
14:41
- Nie odnotowano dotąd żadnych wydarzeń nadzwyczajnych, czy też wydarzeń, które mogłyby mieć wpływ na przebieg wyborów - przekazał w niedzielę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Dodał, że od ostatniego meldunku (o godz. 10:00) liczba odnotowanych przestępstw wzrosła łącznie do 10 zdarzeń, a wykroczeń - do 163.
14:57
OKW w Łodzi poinformowała, że w niedzielę rano na osiedlu Retknia w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 183 w Szkole Podstawowej nr 41 przy ul. Rajdowej, na terenie lokalu wyborczego zmarła jedna z osób głosujących.
15:14
- Prawem wyborcy jest wybór, w którym głosowaniu uczestniczy. Jeśli wyborca omyłkowo weźmie kartę do głosowania, w którym uczestniczyć nie chce, to komisja ma obowiązek przyjąć tę kartę z powrotem od wyborcy - przekazała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
15:27
Długie kolejki do głosowania ustawiają się nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Polscy wyborcy w Budapeszcie (Węgry) muszą czekać nawet ponad dwie godziny.
15:28
Ogromna kolejka utworzyła się również w Rzymie (Włochy), tuż przy polskim kościele. Niektórzy wyborcy przynieśli ze sobą nawet stołeczki, które ułatwiają im oczekiwanie.
15:47
W dwóch komisjach w Finlandii głosowanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak przekazał PAP wydział konsularny ambasady RP w Helsinkach, przed godz. 16:00 miejscowego czasu wydano ponad połowę kart wyborczych.
15:51
Niemałych kolejek muszą spodziewać się również głosujący w Szczecinie.
15:53
W wyborach biorą oczywiście udział również osadzeni. Dla przykładu, w Zakładzie Karnym przy ul. Załęskiej w Rzeszowie uprawnionych do głosowania jest 1226 osób, które mogą zagłosować w świetlicy.
16:15
Zakończyło się głosowanie na Tajwanie, cały proces przebiegł bez komplikacji. W tamtejszej komisji zarejestrowanych było 273 polskich wyborców.
16:18
Informacje o wysokiej frekwencji napływają do kraju m.in. z Włoch oraz Łotwy.
16:20
Tak niedzielne głosowanie wygląda w Tarnowie.
16:27
Chętnych do głosowania nie brakuje również w Olsztynie.
16:29
Jak przekazała policja, 0,3 promila alkoholu w organizmie miał wiceprzewodniczący jednej z komisji wyborczych w pow. parczewskim.
16:43
W Małopolsce do godzin popołudniowych odnotowano trzy incydenty wyborcze.
16:57
Tak głosowanie wygląda w Krakowie.
17:01
Polacy głosujący w Sztokholmie (Szwecja) wybrali się na wybory przede wszystkim z samego rana. Jak wynika z bieżących szacunków, komisje odwiedziło już ok. dwóch trzecich uprawnionych do oddania głosu.
17:16
Do incydentu doszło również w jednym z lokali na Mazowszu.
17:28
W woj. lubelskim do godziny 17.00 policjanci odnotowali kilka incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej i nie tylko.
17:30
Wybory cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków na całym świecie.
17:39
Tak niedzielne głosowanie wygląda w woj. podlaskim.
17:47
Wybory nie przebiegają bez incydentów. Kolejny miał miejsce w woj. warmińsko-mazurskim.
17:48
Prezydent Chełma przekazał nowe informacje dot. frekwencji w mieście.
🇵🇱Na 17:00 w @MiastoChelm frekwencja 55,65%.
— Jakub Banaszek (@Jakub_Banaszek) October 15, 2023
W 2019r. wynosiła 44,07%, a ostateczna 56,75%. 🇵🇱
17:56
Przed lokalami wyborczymi w Lublinie ustawiają się niemałe kolejki.
18:09
W kraju dochodzi do kolejnych incydentów.
18:10
18:16
Sprawą zajęli się mundurowi.
18:16
Kolejki do lokali wyborczych nie maleją, Polacy chcą zdążyć przed końcem głosowania. Mają czas do 21:00.
18:23
Kilkadziesiąt obwodowych komisji wyborczych w Krakowie zgłosiło zapotrzebowanie na dodatkowe karty do głosowania.
18:24
W Szczecinie doszło do dwóch incydentów wyborczych.
18:25
O szczegółach zajść opowiedziała lokalna policja.
18:26
O frekwencji w swoim mieście poinformował również prezydent Opola.
Na godzinę 17 w Opolu frekwencja wynosi 60,22%, 💪 ✌️🇵🇱✌️
— Arkadiusz Wiśniewski (@OPOLEPrezydent) October 15, 2023
w 2019 r. to było 47,99%
18:28
Podobnie ma być we Wrocławiu.
We @wroclaw_info frekwencja na godz. 17.00: 60 % i to z pewnością nie koniec💪🇵🇱 #Wybory2023 #bazarekwyborczy
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) October 15, 2023
18:30
Rozpoczęła się kolejna konferencja PKW.
18:33
Z informacji przekazanych przez PKW wynika, że frekwencja w Polsce na godz. 17:00 wyniosła 57,54 proc. W roku 2019, również do godz. 17:00 było to 45,94 proc.
18:39
Najwyższa frekwencja została odnotowana w woj. mazowieckim - 60,77 proc. Najniższa, w woj. opolskim, wyniosła 52,26 proc.
18:39
Jeśli chodzi o gminy, najwyższą frekwencję odnotowano w gm. Klwów (woj. mazowieckie), a najniższą w m. Ustroń (woj. śląskie). Było to kolejno 75,59 proc. i 32,67 proc.
18:49
Z czasem dochodzi do kolejnych incydentów wyborczych.
18:51
Do bardzo nietypowego incydentu doszło w woj. wielkopolskim.
18:55
Jeśli chodzi o okręgi, najwyższa frekwencja wystąpiła tzw. obwarzanku warszawskim (nr 20) - 63,21 proc. Najniższa była w Opolu (nr 21) - 52,26 proc.
19:10
Tak wyglądają dane dot. frekwencji w Warszawie.
19:21
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej był pytany, czy osoby, które o godz. 21, gdy lokalne powinny zostać zamknięte, będą stały w kolejkach, otrzymają możliwość zagłosowania. - Takie sytuacje zachodziły już w przeszłości. Wówczas PKW uznawała, że osoby, które stawią się do godz. 21:00, mają prawo oddać głos. Wówczas jeden z członków komisji pójdzie na koniec kolejki, żeby osoby, które czekają, oddały swój głos - odpowiedział.
19:26
Przy jednym z lokali wyborczych w Łodzi doszło do zamieszania.
19:27
Policja sporządziła wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny.
19:29
Zainteresowanie wyborami jest ogromne - w wielu miastach uruchomiono rezerwy kart wyborczych.
19:31
- Wzrosła liczba przestępstw określonych w Kodeksie karnym; jeżeli chodzi o wykroczenia określone w Kodeksie wykroczeń, łącznie w tej chwili jest to już liczba 207 - stwierdził przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazując meldunek nt. przebiegu niedzielnych głosowań.
19:33
- Wyborca ma prawo odmówić przyjęcia karty do głosowania. Komisja nie może pytać, którą kartę wydać - przypomniał również Marciniak.
19:36
Jednocześnie warto pamiętać, że PKW zachęca, aby nie czekać z głosowaniem do ostatniej chwili.
19:39
W woj. mazowieckim doszło do kolejnego incydentu.
19:54
Przed jednym z lokali wyborczych w Krakowie ustawiła się wyjątkowo długa kolejka.
20:00
Do zamknięcia lokali wyborczych pozostała już tylko godzina.
20:02
Do kolejnego incydentu doszło w woj. świętokrzyskim.
20:09
Tak wyglądają dane dot. frekwencji w woj. śląskim.
20:14
Oto szczegóły dot. frekwencji w Krakowie.
20:18
Zainteresowanie oddaniem głosu jest ogromne w różnych częściach Polski.
20:22
Zakończyło się głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych na Łotwie. Frekwencja była wysoka, cały proces przebiegł spokojnie.
20:28
Końca dobiegło również głosowanie w Wilnie. - Udział w wyborach wzięły w zasadzie wszystkie osoby, które się zarejestrowały - poinformował Jacek Komar, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 152 w stolicy Litwy.
20:30
Do zamknięcia lokali wyborczych pozostało 30 minut.
20:39
Oddawanie głosów zakończono również w Finlandii. - W tradycyjnym punkcie przy polskiej ambasadzie głosowanie przebiegało bez zakłóceń i w pozytywnej atmosferze, a większość zapisanych osób odwiedziła lokal – przekazał tamtejszy wydział konsularny.
Spokojnie przebiegło też głosowanie w Rumunii. W komisji w Bukareszcie zarejestrowanych było ponad 600 osób.
20:44
Frekwencja w woj. lubelskim jest duża, ale głosowanie przebiega spokojnie.
20:45
20:59
Zbliżamy się do końca ciszy wyborczej.
21:02
Badanie IPSOS exit poll dla TVP, Polsatu i TVN: Prawo i Sprawiedliwość - 36,8 proc.; Koalicja Obywatelska - 31,6 proc.; Trzecia Droga - 13 proc.; Lewica - 8,6 proc.; Konfederacja - 6,2 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 2,4 proc.
21:05
Badanie IPSOS exit poll dla TVP, Polsatu i TVN: frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc.
21:20
21:16
- Nigdy nie byłem tak szczęśliwy z drugiego miejsca, wygrała Polska, wygrała demokracja; to koniec rządów PiS - powiedział lider PO Donald Tusk.
21:22
- Ostateczne wyniki wyborów mogą się jeszcze trochę zmienić. Nie ma co ukrywać, że wiele się nie zmienią i że ponieśliśmy porażkę. Mieliśmy wywrócić ten stolik, a wszystko wskazuje na to, że się nie udało - stwierdził Sławomir Mentzen z Konfederacji.
21:24
- To dzień wielkiej zmiany, która następuje w Polsce. Nie odbyłaby się ona, gdyby nie powstała Trzecia Droga - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
21:25
21:29
- Mam dla Polski dobrą wiadomość - 15 października skończył się PiS - zaznaczył reprezentujący Lewicę Robert Biedroń.
21:34
- Uczynimy wszystko co możliwe, aby nasz program mimo koalicji, która jest przeciw nam, był dalej realizowany i to nie jest w tej chwili droga zamknięta - powiedział prezes PiS podczas wieczoru wyborczego.
21:35
- Przed nami dni walki, dni różnego rodzaju napięć, ale finał w postaci kontynuacji naszego programu, będzie ostatecznie naszym, ale przede wszystkim Polski zwycięstwem - dodał Jarosław Kaczyński.
21:36
- Niezależnie od tego, jak to ostatecznie będzie, jaki będzie ostateczny rozkład głosów, bo tego tak naprawdę jeszcze w tej chwili nie wiemy, to uczynimy wszystko i powtarzam to, co państwo tak chętnie powtarzacie: zwyciężymy. Dziękuję. Czekajmy teraz na dalszy rozwój wydarzeń. Mogą być ciekawe wydarzenia - zapowiedział prezes PiS.
21:36
Wyniki exit poll szerzej skomentował również Donald Tusk.
21:43
Zbieramy dla Państwa komentarze polityków z całej Polski.
21:46
Tak według wyników exit poll głosowali mieszkańcy woj. śląskiego.
21:50
21:54
Wyniki exit poll skomentowali również liderzy Trzeciej Drogi - Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz.
21:56
Tak głosowali mieszkańcy Małopolski.
22:01
Oto wyniki exit poll z woj. podlaskiego.
22:04
Tak głosowano w woj. lubelskim.
22:05
Tak prezentują się wyniki exit poll z kolejnego województwa.
22:05
Po długiej ciszy wyborczej internauci popisują się kreatywnością.
22:07
Zbieramy dla Państwa kolejne komentarze.
22:08
Warto pamiętać, że choć poznaliśmy wyniki exit poll, przed niektórymi lokalami wyborczymi wciąż ciągną się kolejki chętnych do oddania głosu.
22:09
- Do wtorku, do ogłoszenia wyników wyborów, różne rzeczy mogą się wydarzyć - głęboko wierzę, że przekroczymy próg 3 proc. – powiedział podczas wieczoru wyborczego jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców Cezary Przybylski.
22:10
- Po 18 latach Lewica wraca do współrządzenia. Chcę wam powiedzieć, że nikt nam tego nie zabierze. Nasze postulaty będą wprowadzane w życie, bo po to jest partia i formacja, żeby zdobywać władzę. A w ramach tej władzy wprowadzać swoje marzenia w życie - stwierdził natomiast Włodzimierz Czarzasty.
22:12
- Jest to historyczne zwycięstwo, bo żadnej partii nie udało się w czasach III RP zwyciężyć trzeci raz z rzędu w wyborach parlamentarnych - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Podziękował również wyborcom, którzy zagłosowali na PiS.
22:14
22:20
Jak głosowały pozostałe województwa?
22:22
- To absolutnie oczywiste, że będziemy tworzyli wspólny rząd z Trzecią Drogą, bo zgadzamy się co do absolutnej większości naszych priorytetów. Dzisiaj widać, że KO z Trzecią Drogą i Lewicą ma olbrzymią większość - powiedział w Polsacie wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.
22:24
- Musimy poczekać na oficjalne wyniki, żeby stawiać jakiekolwiek twarde tezy, co dalej. Jeśli potwierdzą się informacje o bardzo wysokiej frekwencji to oznacza, że w liczbach bezwzględnych mogliśmy pozyskać dziesiątki, a może i setki tysięcy nowych wyborców - stwierdził Krzysztof Bosak z Konfederacji.
22:26
- Przyzwoitość nakazuje, żebyśmy zaczęli rozmowy z liderami opozycji o wspólnym rządzie, gdy poznamy oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych; musimy wiedzieć, na czym stoimy - powiedział w TVN24 szef PO Donald Tusk. Jednocześnie zapewnił, że politykom na pewno uda się dogadać.
22:30
- Wybory przebiegły w sposób niezwykle spokojny - przekazał po godz. 22:00 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.
22:33
Tak prezentują się wyniki exit poll z kolejnego województwa.
22:34
Politycy komentują.
22:37
Wiele osób wciąż czeka na możliwość oddania głosu.
22:38
Tak wyglądają sondażowe wyniki z woj. mazowieckiego.
22:45
- Można już powiedzieć, że frekwencja jest w tej chwili prawdopodobnie największa w dziejach III RP - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
22:50
Eksperci komentują dla redakcji Eski.
22:51
Tak - zgodnie z wynikami exit poll - zagłosowali mieszkańcy Wielkopolski.
22:53
Doskonała frekwencja dopisała nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. - Liczba Polaków głosujących w Niemczech w wyborach parlamentarnych była rekordowa - powiedziała PAP po zamknięciu lokali wyborczych rzeczniczka ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.
23:13
Choć o 21 wybory w Polsce oficjalnie się zakończyły, to wszyscy ci, którzy czekali, by oddać głos po zamknięciu lokali - będą mieli taką możliwość. Tam, gdzie wyborcy przybyli przed godz. 21 i ustawili się w kolejce, to mają szansę nadal zagłosować - mówiła dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku Mirosława Torłop.
23:16
"PiS nie ma szans na samodzielną większość" - przekonuje w rozmowie z Eska.pl prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
23:25
"W tej sytuacji jedyna większość, która się wyłania, to KO-Trzecia Droga-Lewica" - powiedziała w rozmowie z Eska.pl dr hab. Magdaleną Mateją, prof. UMK.
23:35
Wyniki late poll mają być znane o godzinie 2 w nocy. Będą to wyniki głosowania zebrane przez ankieterów bezpośrednio z niektórych lokali wyborczych.
23:43
Wygraliśmy wybory z PiS-em. Wiemy, że będziemy współtworzyć rząd z Trzecią Drogą i Lewicą - powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Truskolaski z KO.
23:52
Maciej Gdula (Lewica) dla Eska.pl: Wygraliśmy z PiS-em i mamy zapowiedź nowej większości w Sejmie. W przyszłym tygodniu w moim przekonaniu powinny paść jasne deklaracje, że te trzy siły polityczne, które poszły do wyborów w trzech blokach, są gotowe do stworzenia rządu. W tym układzie nie może być rządu bez Lewicy.
23:54
Mamy szansę stworzyć demokratyczny rząd i zrobimy to. Obiecuję wam! - zadeklarowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
0:01
Hiszpania, Estonia, Portugalia, Niemcy i wiele innych. Nie tylko w Polsce rodacy zmobilizowali się, żeby pójść na wybory. W wielu obwodach poza naszymi granicami Polacy również spełnili swój obywatelski obowiązek. Tam też padło wiele rekordów.
0:11
Adam Jarubas (PSL) dla Eska.pl: Wydaje się, że mamy bezpieczny zapas do tego, aby stworzyć nowy, demokratyczny rząd w kraju.
0:17
"To duża różnica w stosunku do tego, co widzieliśmy w sondażach przedwyborczych, nawet tych ostatnich. Najbardziej zaskakuje wynik Konfederacji – 6,2 proc. głosów, to jest stanowczo poniżej oczekiwań liderów" - pierwsze sondażowe wyniki Ipsos exit poll komentuje dla nas dr Maciej Onasz z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego.
0:28
Uważam, że prezydent Andrzej Duda zaproponuje misję tworzenia rządu PiS-owi, bo już wielokrotnie pokazał, że jest prezydentem partyjnym. Pierwsza próba stworzenia rządu potrwa miesiąc i nic z tego nie wyjdzie, więc to tylko przedłużanie tego, co musi się wydarzyć - mówi w rozmowie z Eska.pl europoseł Łukasz Kohut.
0:57
Przypomnijmy, że ze wstępnych, nieoficjalnych wyników (exit poll) wynika, że wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Partię Jarosława Kaczyńskiego poprało 36,8 proc. wyborców. Drugie miejsce Koalicja Obywatelska, na którą głos oddało 31,6 proc. Polaków. Trzecie miejsce, z wynikiem 13 proc., zajęła Trzecia Droga.
1:04
Ponad połowa mieszkańców woj. podkarpackiego głosowała na PiS - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos.
1:13
PiS zgromadził, według tych sondażowych wyników, największe poparcie. Jednak widzimy, że do większości sporo brakuje i nie bardzo jest z kim utworzyć większość - tak wynik wyborów parlamentarnych 2023 komentuje dr hab. Izabella Kapsa, prof. UKW z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji.
1:53
Nawet kilkaset osób wciąż czeka w kolejce do jednej z komisji wyborczych we Wrocławiu. Z ich relacji wynika, że w kolejce spędzili już około sześciu godzin. Mają termosy, koce, ciepłe kurtki, czapki i szaliki.
Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu Tomasz Szczepański powiedział PAP przed godz. 2 w nocy, że do obwodowej komisji wyborczej na Jagodnie nadal stoi kolejka głosujących. - Głosowanie zakończy się tam, gdy wszyscy, którzy przyszli do godz. 21 oddadzą głos. Ta komisja pracuje bardzo powoli – powiedział Szczepański.
2:37
W Kanadzie, gdzie w polskich wyborach parlamentarnych i referendum głosowano w sobotę w 12 komisjach wyborczych, odnotowano bardzo wysoką frekwencję. W dziewięciu komisjach przekroczyła 90 proc.
Na podstawie danych z komisji wyborczych wynika, że w Kanadzie oddano w wyborach do Sejmu 11008 głosów ważnych na kandydatów z polskiego okręgu wyborczego nr 19.
5182 głosy (46,74 proc.) przypadły Prawu i Sprawiedliwości, 3568 (32,18 proc.) Koalicji Obywatelskiej, 688 głosów (6,25 proc.) Konfederacji, 623 glosy (5,66 proc.) Nowej Lewicy, 547 (4,97 proc.) Trzeciej Drodze, 352 głosy (3,19 proc.) KW Polska jest jedna, a 48 głosy (0,46 proc.) Bezpartyjnym Samorządowcom.
W wyborach do Senatu Polacy głosujący w Kanadzie oddawali głosy na kandydatów z okręgu wyborczego nr 44. Alicja Żebrowska uzyskała 5882 głosy, Adam Bodnar uzyskał 4942 głosów.
3:04
Kończymy naszą relację na żywo. Wracamy już za dwie godziny, kilka minut po godzinie 5. Dziękujemy! Wyniki exit poll z godziny 21.