Chorwackie służby na miejscu wypadku polskiego autokaru

i

Autor: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL/Press Association/East News Chorwackie służby na miejscu wypadku polskiego autokaru

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Skąd byli uczestnicy feralnej pielgrzymki?

2022-08-06 14:31

Wszyscy pasażerowie autobusu, który w sobotę, 6 sierpnia rozbił się w Chorwacji, byli uczestnikami pielgrzymki do Medjugorie. Po wypadku pojawiły się doniesienia na temat tego, z jakich regionów pochodzili oraz kto był organizatorem wyjazdu.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji wydarzył się około 5:40 między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec, na 62 kilometrze autostrady A4 w stronę Zagrzebia. Służby wciąż ustalają przyczyny tragedii (śledztwo wszczęła też Prokuratura Okręgowa w Warszawie), ale chorwackie media donoszą nieoficjalnie, że wypadek mogło spowodować zaśnięcie kierowcy (więcej na ten temat w tym artykule). Zginęło 12 osób, a 32 odniosły obrażenia. 19 osób jest w ciężkim stanie. W szpitalach w Zagrzebiu i Varażdinie przystąpiono do operacji poszkodowanych natychmiast po tym, gdy zostali oni przywiezieni. Autokar zmierzał do Medjugorie, jednego z najczęściej wybieranych celów pielgrzymek. Pasażerami byli wierni z różnych stron Polski oraz księża i siostry zakonne. Po wypadku pojawiły się informacje dotyczące tego, skąd pochodzili pielgrzymi.

Zbierają na polskie drony dla Ukrainy

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Kto organizował pielgrzymkę?

Autokar z pielgrzymami wyruszył z Częstochowy dzień przed tragedią, tj. 5 sierpnia. Wyjazd organizowany był przez Biuro Bractwa św. Józefa działające w Warszawie. Śledczy najprawdopodobniej będą sprawdzać, czy organizatorzy dopełnili wszystkich obowiązków. Już teraz wiadomo jednak, że pojazd nie był własnością Bractwa. Autokar miał aktualne badania techniczne.

Tragedia w Chorwacji. Skąd byli pielgrzymi?

Jak przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, w autokarze było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców. Wśród pasażerów było trzech księży i sześć zakonnic. Pozostałe osoby to świeccy pielgrzymi. Warszawa i Częstochowa były punktami zbornymi, gdzie gromadzili się uczestnicy i uczestniczki. Jasina powiedział, że to głównie wierni z Mazowsza, z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni. Wśród ofiar są też osoby z diecezji włocławskiej. Jak poinformowała kuria, w autokarze znajdowało się 10-12 ludzi z parafii należących do diecezji. "Nie wszyscy przeżyli wypadek" - przekazała w sieci kuria.

Infolinia MSZ

MSZ uruchomiło specjalną infolinię. Pod numerem +38 514 899 414 rodziny i bliscy uczestników feralnej podróży mogą uzyskać wszystkie najważniejsze informacje.