Kultura

Nowa wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pokażą ponad 150 prac

2025-02-20 15:36

Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokaże ponad 150 prac w ramach "Wystawy niestałej". Zwiedzający będą mogli zobaczyć dzieła sztuki współczesnej w ramach czterech sekcji. Każda z nich pozostawia inną perspektywę interpretacji prac. Znajdą się tam m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz czy Artura Żmijewskiego.

Nowa wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

"Wystawa niestała" to zbiór dzieł, które pochodzą z jednego okresu historycznego - najstarsze prace wywodzą się z lat 50. XX wieku. Można je zobaczyć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej od 21 lutego. Warto wiedzieć, że w pierwszy dzień można wejść na wystawę za darmo. Zostanie podzielona na cztery sekcje. Będą to również minimum cztery przestrzenie do interpretowania dzieł. Muzeum zbierało swoją kolekcję prac od 2011 roku i łącznie jest ich obecnie około 150. Wśród nich są dzieła z prywatnych zbiorów, ale też pozyskane od instytucji.

Pierwsza część wystawy nosi nazwę "Sztandar. Zaangażowanie, realizm i sztuka polityczna". Znajdują się w niej prace z różnych krajów i różnych ustrojów powiązane z zaangażowaniem politycznym. Niektóre z nich mają wydźwięk propagandowy. Tę część otwiera praca Aliny Szapocznikow "Przyjaźń", która przez wiele lat stała w Pałacu Kultury i Nauki. W latach 90. usunięto ramiona figur i trzymany przez nie sztandar - do dziś te brakujące elementy dzieła nie zostały odnalezione. W pobliżu tej pracy "powiewa" sztandar wykonany przez Nikitę Kadana z karoserii ostrzelanego samochodu. Doszło do tego w ukraińskiej miejscowości, gdy wkroczyły tam rosyjskie siły.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jakie prace można zobaczyć na Wystawie niestałej?

W drugiej części pt. "Tworzywa sztuczne: ciała, towary, fetysze od zimnej wojny po współczesność" obejrzymy prace wykonane m.in. z plastiku. Ten materiał w drugiej połowie XX wieku robił furorę zarówno w państwach dobrobytu, jak i w gospodarkach totalitarnych. Jedną z prac jest rzeźba "Silver Rain" autorstwa Sylvie Fleury, którą artystka wykonała z żywicy syntetycznej i włókna szklanego. Przedstawia ona skrzyżowane nogi kobiety w turkusowym kolorze. Pokrywa je srebrny płaszcz.

Trzeci rozdział "Wystawy niestałej" nosi tytuł "Przenicowany świat. Sztuka, duchowość i przyszłe współistnienie". "Przenicowywanie" to proces odwracania na drugą stronę przedmiotów produkowanych masowo. Dzięki temu artyści zaglądają do nowej rzeczywistości i docierają do jej głębi. Inspiracją do stworzenia tej części wystawy były dzieła Romana Stańczaka, który tworzył w okresie transformacji ustrojowej. Jego prace są próbą odtworzenia szybkiej zmiany, jaka się wtedy dokonała.

Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej - do kiedy?

Ostatnia część, czyli "Realne abstrakcje. Autonomia sztuki wobec katastrof nowoczesności" skłania do refleksji nad granicami sztuki. Jak podkreślają twórcy wystawy, nowoczesność jest pełna przeciwstawnych sobie wartości - budowa i zniszczenie, rozwój i rozpad. Te przeciwieństwa dobrze pokazuje praca Moniki Sosnowskiej "Fasada". To rzeźba odnosząca się do nowoczesnej architektury, która rozpada się pod wpływem naturalnych procesów.

"Wystawa niestała" nosi taką nazwę, ponieważ kanon dzieł sztuki nowoczesnej jest ruchomy. Znajdą się tam prace Magdaleny Abakanowicz, Marii Jaremy, Romana Stańczaka, Jana Młodożeńca i Artura Żmijewskiego. Autorami dzieł są również zagraniczni artyści, tacy jak Gülsün Karamustafa, Nikita Kadan, Kiluanji Kia Henda czy Cecilia Vicuña. Wystawę można zobaczyć od 21 lutego do 5 października 2025 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Byliśmy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dzieje się!