Już 67 osób z zarzutami!
Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej razem z policjantami CBŚP w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali kolejnych 12 osób zajmujących się obrotem fikcyjnymi fakturami. Do tej pory w śledztwie zarzuty usłyszało 67 osób, a wartość nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur przekracza 1 miliard złotych. Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska w rozmowie z PAP podkreśliła, że działania, podczas których zatrzymano 12 osób, przeprowadzono w województwie mazowieckim i śląskim. Uczestniczyło w nich blisko 60 funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Wskazała, że zatrzymane osoby zakładały podmioty wystawiające fikcyjne faktury VAT. "Nabywcy faktur, których liczba obecnie wynosi 1000 podmiotów, pomniejszali w oparciu o te faktury należny podatek. Szacuje się, że wartość fikcyjnych usług oraz dostaw wynikających z nierzetelnych lub poświadczających nieprawdę faktur przekracza miliard złotych" - podkreśliła rzeczniczka IAS w Warszawie.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
"Fabryka faktur"
"Funkcjonariusze i pracownicy MUCS w Warszawie w ramach tzw. fabryki faktur wszczęli od maja 2021 roku 181 kontroli celno-skarbowych wobec podmiotów uczestniczących w procederze wyłudzenia podatku VAT. Zakończono już 84 kontrole z sumą ustaleń przekraczającą 20 mln złotych. Znaczna część podmiotów wpłaciła już uszczuplone należności budżetowe. Wobec kolejnej grupy podmiotów prowadzone są czynności analityczne" - podkreśliła. Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie w Wydziale II ds. Przestępczości Finansowo-Skarbowej przedstawiono im zarzuty. "Przestępstwa zarzucane podejrzanym to pomocnictwo do wystawiania poświadczających nieprawdę faktur, przedkładanie faktur oraz nierzetelnych deklaracji podatkowych, popełnienia oszustw podatkowych mających na celu obniżenie zobowiązań względem Skarbu Państwa" - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.
Za te przestępstwa grozi od roku do 8 lat więzienia
Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie wskazał, że po wykonaniu czynności z podejrzanymi prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. "Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 8" - tłumaczył prokurator. "Powyższe zatrzymania są kolejnymi w przedmiotowym śledztwie. W maju oraz październiku 2021 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymano i ogłoszono zarzuty 67 podejrzanym, w tym osobom ze ścisłego kierownictwa grupy, która zajmowała się powyższym procederem" - dodał Marcin Saduś.
Źródło: PAP
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!