Wyjątkowy projekt naukowców z UW
To kilka lat ciężkiej pracy archeologów, architektów i grafików. Wszystko zaczęło się od wykopalisk, a później do zespołu dołączyli architekci. - To wygląda trochę jak przy prawdziwej budowie- mówi archeolog i współtwórca projektu, Maciej Wyżgoł.
To architekci przygotowują plany i dokumentację techniczną, które trafiają do kolejnych specjalistów. -Na budowie by to byli budowlańcy, ale tutaj przejmują to graficy 3D. To naprawdę jest ja na budowie, tylko zwiedzanie jest dużo przyjemniejsze - uzupełnia architektka Joanna Wyżgoł.
Czytaj także: Chopin pod lupą... kryminalistyków! Niezwykłe badania naukowców z UW
Wystarczy internet
Efekty pracy naukowców można podziwiać w internecie za darmo. - Każdy będzie mógł przy pomocy przeglądarki internetowej zajrzeć do tych obiektów. A jeśli ktoś ma okulary VR to będziemógł się "zanurzyć" w tych obiektach i prawie jak w rzeczywistości przechadzać się między tymi elementami, oglądać z zewnątrz - dodaje Maciej Wyżgoł.
"Wirtualna Nubia" to też większa szansa, że praca naukowców nie pójdzie na marne. - W Sudanie od kilkudziesięciu lat rządziło wojsko. Wyjazd do Sudanu był bardzo trudny. To, co robią tam Polacy i inni archeolodzy to jest naprawdę odkrywanie wspaniałych, niepowtarzalnych budowli i wspaniałych cywilizacji, które trudno było przybliżyć światu, bo tak jak do Egiptu każdy może sobie pojechać i pooglądać, tak do Sudanu już nie - uzupełnia kierownik ekspedycji, Artur Obłuski.
Link do projektu "Wirtualna Nubia" jest dostępny >>TUTAJ<<