Na starcie wydarzenia wspierającego polską transplantologię, które odbyło się 3 października, stanęło 47 sztafet. To mniej, niż w poprzednich edycjach wydarzenia, powodem była pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia, takie jak konieczność utrzymywania dystansu społecznego.
Transplantacja to nowe życie
W Wilanowie pacjenci po transplantacjach spotkali się w lekarzami, którzy ocalili im życie. Jesika Misztal miała zaledwie 21 lat, gdy nagle zachorowała. Okazało się, że serce Jesiki, studentki zdrowia publicznego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jest tak zniszczone, że jedynym ratunkiem jest przeszczepienie tego narządu. Zabieg odbył się w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. W sobotę Jesika maszerowała z kijami do nordic walking w sztafecie razem z prof. dr hab. n. med. Mariuszem Kuśmierczykiem kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Narodowym Instytucie Kariologii. Nie brakowało wspólnych zdjęć, w niejednym oku zakręciła się łza.
Gwiazdy wspierają transplantologię
Nie byłoby „Biegu po Nowe Życie”, gdy nie znane osoby, które wspierają to wydarzenie. Na starcie 17. „Biegu po Nowe Życie” pojawili się między innymi Marcin Korcz, Wojciech Zieliński, Marta Kuligowska, Rafał Zawierucha, Krzysztof Wach, Krzysztof Wieszczek, Jacek Kopczyński, Katarzyna Dąbrowska, Olga Kalicka, Michał Meyer, Przemysław Sadowski, Kamila Kamińska, Izabela Zwierzyńska, Agnieszka Mrozińska, Adrian Mielnik, Olga Łasak, Szymon Piotr Warszawski, Mariola Bojarska-Ferenc, Agnieszka Rylik, Robert Złotkowski, Mariusz Jakus, Anita Jańcia, Jarosław Jakimowicz, Ewa Pacuła, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Szymon Wydra, Beata Borucka, Cezary Trybański, Marcin Konieczny MKON, Paweł Zagumny, Jacek Czachor. W Biegu po Nowe Życie jak zawsze ważny był udział, nie wynik. Jednak organizatorzy, by dodać wydarzeniu troszkę sportowych emocji mierzyli czas jego uczestnikom. Najlepszy uzyskała sztafeta prowadzona przez Adriana Mielnika z Józefem Bożkiem – osobą po przeszczepieniu i Katarzyną Złotkowską.
Ważna debata
17. „Biegowi po Nowe Życie” towarzyszyła debata poświęcona wyzwaniom polskiej transplantologii, w której wzięli udział lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, pacjenci a także przedstawiciele resortu zdrowia. Debata odbyła się w Oranżerii, ze względów epidemiologicznych bez udziału publiczności, ale można zobaczyć, podobnie jak całe wydarzenie, na Facebooku i kanale YT Biegu po Nowe Życie. Wśród gości znaleźli się oprócz wymienionego już prof. Mariusza Kuśmierczyka miedzy innymi dyrektor gdańskiego UCK Jakub Kraszewski , prof. Marek Myślak ze Szczecina, prof. Roman Danielewicz – prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, dr hab. Piotr Domagała z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dyrektor medyczny Poltransplantu dr hab. Jarosław Czerwiński. W debacie uczestniczył także wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Wśród pomysłów, które pojawiły się podczas ponad dwugodzinnego spotkania, było m.in. powołanie stanowiska koordynatora biorcy, który poprowadzi pacjenta ze skrajną niewydolności narządu aż do momentu przeszczepienia. Mówiono także o tym, że o ile w wielu krajach przeszczepienia od żywych dawców to nawet kilkadziesiąt procent zabiegów, w Polsce ten odsetek jest bardzo niewielki, wynosi zaledwie 5 proc. To jedna z rzeczy wymagających poprawy.