Zabytek wyburzany

i

Autor: Michał Krasucki - Facebook/ Kamień i co?

zabytki

Zabytek, w którym powstaje Muzeum Getta Warszawskiego, potraktowany ciężkim sprzętem rozbiórkowym. "Jestem w szoku"

2023-12-07 17:23

W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające dawny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów w Warszawie, który obecnie jest adaptowany na potrzeby Muzeum Getta Warszawskiego. Na filmiku widać, jak zabytkowy budynek jest traktowany ciężkim sprzętem rozbiórkowym. "Jestem w szoku" - skomentował to stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

O całej sprawie poinformował facebookowy profil Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki. Na udostępnionym przez tę stronę nagraniu widzimy, jak dawny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej 51/Siennej 60 jest naruszany sprzętem rozbiórkowym.

"Uprasza się mijających dawny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej 51/Siennej 60 o wzięcie kilku wdechów na uspokojenie lub znalezienie najbliższej ławki celem chwilowego odreagowania" - pisze stowarzyszenie Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki.

Na wpis społeczników zareagował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który podkreślił, że przeprowadzi w budynku kontrolę pod kątem zgodności z wydanymi pozwoleniami.

Do sprawy odniósł się również stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, który wytłumaczył, że burzona część obiektu to piętrowa część skrzydła zachodniego. Została ona dobudowana w latach 30.

"Tymczasem zabytkowy szpital Bersohnów i Baumanów jest "remontowany". Wygląda na to, że wyburzana jest piętrowa część skrzydła zachodniego (dobudowana w latach 30tych). Pomijając fakt, że też jest zabytkowa, to sam sposób "rozbiórki" buldożerem budzi głęboki niepokój. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków i ma być siedzibą Muzeum Getta (podległe Ministerstwu Kultury)" - podkreślił Michał Krasucki.

Muzeum Getta Warszawskiego w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów

Muzeum Getta Warszawskiego ma przenieść się do stałej siedziby przy ulicy Siennej 60/ Śliskiej 51. To właśnie na potrzeby tej instytucji rewitalizowany jest budynek po dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów. W tym XIX-wiecznym kompleksie będzie można dowiedzieć się więcej o historii warszawskiego getta. W trakcie wojny stał on w jego granicach.

Budynek został zakupiony przez muzeum od samorządu wojewódzkiego w 2020 roku. Powstanie tam nowa infrastruktura oraz przygotowana zostanie wystawa stała. Ponadto będzie mieściło się tam także audytorium na 150 miejsc, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych. Zakończenie adaptacji dawnego szpitala na siedzibę Muzeum Getta Warszawskiego jest planowane na wiosnę 2026 roku.

Tak ma wyglądać przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego. Zobacz zdjęcia