Inwestycje

Zabytkowa leśniczówka w Warszawie zachwyca po remoncie. Przyjmie gości już w tym roku

2024-04-04 14:47

Urzędnicy ze stołecznego ratusza przekazali, że prace przy budowie nowego Centrum Edukacji Ekologicznej warszawskich Lasów Miejskich dobiegają końca. Perełką ośrodka przy ul. Papirusów jest wyremontowana zabytkowa leśniczówka. Tuż obok niej powstał natomiast nowy, energooszczędny obiekt. Cały kompleks będzie można odwiedzić już w tym roku.

- O klimacie i ochronie środowiska warto nauczać już od najmłodszych lat. Dlatego inwestujemy w takie miejsca, jak Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach. Przy ulicy Papirusów będzie działać placówka otwarta dla tych, którzy nie są obojętni na los planety. Z zajęć w tym miejscu będą mogli skorzystać uczniowie, rodziny z dziećmi i wszyscy mieszkańcy zainteresowani ekologią. A potem, z solidną porcją wiedzy, będą mogli udać się na spacer do pobliskiego Lasu Młocińskiego - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zabytkowa leśniczówka i nowe centrum edukacji wkrótce przyjmą odwiedzających

Zajęcia w placówce powinny ruszyć w drugiej połowie tego roku. Obecnie na miejscu trwają ostatnie prace wykończeniowe. Gotowe są już m.in. drewniane tarasy oraz ścieżki i chodniki przed obiektami.

- Elewację nowego centrum zdobią drewniane lamele, a dach pokryto roślinnością. W centrum działają już pompy ciepła, a na budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Obiekt wyposażony został również w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń, sala laboratoryjna, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie i wyposażanie centrum w pomoce edukacyjne - przekazali urzędnicy.

Końca dobiegają także prace przy remoncie zabytkowej leśniczówki, która stanie się miejscem spotkań i wernisaży. Zgodnie z projektem obiekt nie stracił swojego dawnego charakteru - wewnątrz zamontowano stare okna i drzwi, które przeszły odpowiednią konserwację.

Zadbano także o teren wokół samej leśniczówki i nowego centrum. Powstała tam m.in. "klasa na świeżym powietrzu", zasadzone zostały nowe drzewa i krzewy. Wkrótce na miejscu pojawi się jeszcze więcej nasadzeń. W marcu zakończą się również prace przy drodze wewnętrznej z ekokraty.

Realizacja całej inwestycji wiązała się z kosztami wysokości niemal 18 mln zł.

Targi Rzeczy Ładnych w Warszawie. Aż 310 wystawców w hali EXPO