Co dalej z zabytkowym kinem w centrum Warszawy?
Dawniej kino Relax stanowiło jedną z popularniejszych placówek kulturalnych w warszawskim Śródmieściu. Ostatni okres datowany od czasu schyłku świetności (a następnie upadku) kultowego kina, nie jest jednak dla tego miejsca udany, a przyszłość wciąż stoi pod znakiem zapytania.
Losy nieruchomości po zamknięciu kina były burzliwe. Po bankructwie kolejnych właścicieli i niezrealizowanych planach budowy apartamentowca, obiekt w maju 2019 roku został wpisany do rejestru zabytków, co miało chronić jego wartości artystyczne i historyczne, jednak wpędziło budynek w dodatkowe kłopoty. Obecny właściciel, spółka Relax Centrum, znalazł się w upadłości, a syndyk od lat próbuje zbyć nieruchomość. Poprzednie przetargi, mimo zainteresowania, kończyły się fiaskiem.
Pierwsza licytacja w grudniu 2021 roku została unieważniona. Druga, w październiku 2022 roku, wyłoniła zwycięzcę – kancelarię reprezentującą firmę deweloperską, która zaoferowała 20 mln zł netto. Transakcja nie doszła jednak do skutku, gdyż inwestor bezskutecznie oczekiwał na wykreślenie obiektu z rejestru zabytków. Ministerstwo Kultury dwukrotnie – w lutym i listopadzie 2024 r. – odmówiło takiego kroku.
Ochrona konserwatorska poważnie ogranicza możliwości ingerencji w bryłę i funkcję budynku, co odstrasza potencjalnych nabywców. Obecnie, po remoncie, w budynku działa Scena Relax, organizująca spektakle i koncerty. Czy nowy przetarg przyniesie przełom i znajdzie się inwestor gotów podjąć wyzwanie rewitalizacji tej historycznej przestrzeni? Oferty w nowym przetargu można składać do 4 września 2025 r., a cena wywoławcza wynosi 16,5 mln zł.
Przeczytaj też: Po Multikinie na Ursynowie został już tylko gruz. Co powstanie w miejscu kultowego obiektu?
Kino Relax - dawna ikona nowoczesności w stolicy
Budynek kina Relax, zaprojektowany przez architekta Zbigniewa Wacławka, powstawał w latach 1965–1970 jako integralna część monumentalnej Ściany Wschodniej. Jego otwarcie 24 października 1970 roku, uświetnione projekcją radzieckiego filmu "Wyzwolenie", było dużym wydarzeniem. Nazwę "Relax" wybrali sami warszawiacy w plebiscycie popularnego dziennika "Expressu Wieczornego".
Kino mogło pomieścić 650 widzów na amfiteatralnej widowni, oferując im niezwykłe jak na ówczesne czasy nowinki technologiczne - superpanoramiczny ekran o szerokości 19 metrów, możliwość projekcji z taśmy 70 mm oraz stereofoniczny dźwięk. To wszystko przyciągało do "Relaxu" licznych kinomanów. Nic dziwnego, że to właśnie przy Złotej 8 miała miejsce polska premiera "Gwiezdnych Wojen".
Mimo modernizacji w 1998 roku, która miała dostosować kino do nowych realiów, Relax przegrał rywalizację z nowo powstającymi multipleksami i zakończył działalność w październiku 2006 roku.
Kino Luna powraca - nowe wydanie 2025: