Abstrakcyjne kompozycje z różnokolorowych ceramicznych płytek od prawie 60 lat zdobią ściany i sufity podziemnej części Dworca Warszawa Śródmieście. Instalacje artystyczne nie znajdują się na pierwszym planie, ale zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.
Zabytkowe mozaiki na dworcu Warszawa Śródmieście
Dekoracje mozaikowe dworca Warszawa Śródmieście są dziełem zespołu zakładów artystyczno-badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Za projekt odpowiada Wojciech Fangor, który tworzył sztukę optyczną. Mozaiki miały na celu zwrócić uwagę zarówno podróżnych przebywających na stacji, jak i oglądających dekoracje ścienne z okien poruszającego się pociągu. Dzieła zostały wpisane do rejestru zabytków.
52 mozaiki sufitowe są zlokalizowane nad trzema peronami. Natomiast 27 mozaik ściennych znajdziemy w holach i pomieszczeniach dawnych poczekalni wzdłuż peronów bocznych oraz w przejściach na peronie środkowym. Wszystkie mozaiki składają się ze szkliwionych elementów ceramicznych o wymiarach 4 x 3 cm, wykonanych w zakładach Fajansu we Włocławku.
Jak podaje portal "Transport Publiczny", mozaiki są zaprojektowane według konkretnego schematu. Odcienie czerwieni, pomarańczu i żółtego wskazują kierunek wschodni, a błękit i zieleń – kierunek zachodni. W ten sposób dekoracje ułatwiały orientację w przestrzeni i prowadziły podróżnych poprzez dworcowe trasy. W celu skontrastowania jednolitej kolorystyki w poszczególnych strefach w połowie długości środkowego peronu można zaobserwować przełamania barw z tonacji czerwonej na niebieską.