Z Warszawy

Odzyskano zabytkowy obraz z przełomu XVI i XVII wieku. Można go zobaczyć na Zamku Królewskim w Warszawie

2023-07-12 9:38

Obraz "Madonna z Dzieciątkiem", pochodzący z pałacu Lubomirskich jest już w Polsce. Malowidło zostało odnalezione na początku zeszłego roku na aukcji w Tokio. W przeszłości rabunku pięknego dzieła dokonali Niemcy w czasie wojny.

Zabytek na japońskiej aukcji jako pierwsi zauważyli pracownicy Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po udanym zweryfikowaniu faktycznego pochodzenia dzieła, polskie władze wystąpiły o zablokowanie dalszej aukcji.

Zabytkowy obraz odnaleziony po 80 latach. Jest już w Polsce

Dom aukcyjny Mainichi Auction podjął współpracę i finalnie w porozumieniu z posiadaczem obrazu, zgodził się przekazać go Polsce. Weryfikacja obrazu przebiegła pomyślnie, detale malunku zgadzały się 1:1 z archiwalnymi fotografiami.

– Prowadzimy w tej chwili ok. 150 procesów restytucyjnych z 15 krajów świata. To jest pierwszy przypadek, że strata wojenna wraca z Japonii – powiedział szef MKiDN prof. Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania obrazu "Madonna z Dzieciątkiem" do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich.

O przewrotnej historii obrazu świadczy wpisanie go do opracowanego przez okupantów katalogu najważniejszych zagrabionych z polskich zbiorów dzieł sztuki - „Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement”. 

W momencie wybuchu II wojny światowej dzieło znajdowało się w pałacu Lubomirskich w Przeworsku, który znalazł się wówczas pod okupacją niemiecką. Podstawę przeworskich zbiorów stanowiła galeria obrazów, kolekcja rzeźb, zbrojownia oraz archiwum rodowe. W czasie II wojny światowej obraz został wywieziony do Niemiec, gdzie ślad po nim zaginął. Pod koniec lat 90. XX wieku dzieło zostało sprzedane na aukcji w Nowym Jorku.

Dzieło możemy oglądać w Warszawie

Historyczne dzieło znajduje się aktualnie na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie będzie eksponowane do końca lipca. Po tym czasie "Madonna z Dzieciątkiem" odwiedzi pałac w Przeworsku, skąd w marcu 2024 r. trafi na jubileuszową wystawę Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum we Wrocławiu.

O istocie powrotu tego obrazu do Polski i finalnie przekazaniu go do Muzeum Książąt Lubomirskich mówił dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, dr Łukasz Kamiński: – Po pierwsze jest to bardzo istotne wzmocnienie kolekcji naszego Muzeum Książąt Lubomirskich, które dokonuje się w roku 200-lecia tego Muzeum. Zaś po drugie, ze względu na nasze ogromne straty wojenne, każdy obiekt, który jest związany z historyczną kolekcją Henryka Lubomirskiego, który był współzałożycielem naszego Muzeum, ma po prostu wartość bezcenną, niezależnie od realnej, dużej wartości materialnej tego obrazu.

Zobacz poniżej zdjęcia z otwarcia wystawy „Kolor życia. Frida Kahlo” w Warszawie:

Dramatyczny telefon 5-letniej Lenki, aż ściska w gardle. „Mama się nie rusza”