NatWest znika z Polski - przyczyny
Brytyjski bank NatWest kończy działalność w Polsce - firma do końca 2025 roku zamierza zupełnie wycofać się z naszego kraju. Tym samym pracę ma stracić około 1600 pracowników polskiego oddziału tej brytyjskiej korporacji.
Decyzja zapadła już w ubiegłym roku, a podjęto ją po zakończeniu jednego z kluczowych projektów, które realizowała polska część zespołu banku. Według doniesień agencji Reutera dotyczył on weryfikacji tożsamości klientów, analizy ich wiarygodności finansowej oraz zgodności z przepisami.
Operacje banku związane z przestępczością finansową zostaną teraz skonsolidowane w centrach NatWest w Wielkiej Brytanii i Indiach.
Likwidacja polskiego oddziału odbije się oczywiście na zatrudnieniu - 45% tutejszych stanowisk ma zostać całkowicie zlikwidowanych, a pozostałe 55% przeniesionych do innych krajów. Wielu z pracowników musiało już pożegnać się z firmą w ubiegłym roku, kiedy rozpoczęto proces wychodzenia firmy z Polski. Reszta będzie pracować w Warszawie już tylko do końca 2025 roku.
NatWest - co to za bank?
Główne biuro brytyjskiego banku NatWest znajduje się w Warszawie, na Włochach (nieopodal lotniska Chopina).
NatWest Group Poland to część NatWest Group, która jest jedną z największych instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii. Korporacja oferuje szeroką gamę produktów i usług skierowanych do klientów indywidualnych, korporacyjnych oraz instytucjonalnych.
Jak czytamy na stronie przedsiębiorstwa, w Polsce NatWest prowadzi globalne centrum usług wspólnych dla całej grupy finansowej. NatWest Polska świadczy usługi w zakresie wsparcia procesów bankowych i jest kluczowym elementem realizacji strategii rozwoju.
Decyzja NatWest o wyjściu z Polski może mieć związek z roszadami na najwyższych stanowiskach w firmie. Od lutego 2024 roku na czele grupy bankowej w charakterze dyrektora generalnego stoi Paul Thwaite, który zastąpił Alison Rose.
Nowy projektowany wieżowiec w stolicy. Tak będzie wyglądał: