Kamienica Marii i Zygmunta hr. Wielkopolskich została wybudowana w 1938 r. według projektu Zygmunta Plater-Zyberk i zdecydowanie wyróżnia się na tle sąsiednich budowli. Uwagę przykuwa nie tylko jej modernistyczna architektura, ale także przeszklony parter, który niestety od blisko pięciu lat popada w coraz większą ruinę. Do 2019 znajdował się tam znany sklep z odzieżą używaną (można zobaczyć go w rapowym klipie Stasiaka - "Ja chcę być vintage"), a od kiedy został on zamknięty, różne organizacje próbują przywrócić lokal Warszawie.
Problematyczny lokal przy Puławskiej 20 znów ma odżyć
Najpierw próbowało zrobić to Stowarzyszenie Kooperatywa Spożywcza "Dobrze", jednak gdy organizacja wynajęła lokal od mokotowskiego ZGN-u, okazało się, że jego stan techniczny nie pozwala na otwarcie tam działalności. Ostatecznie umowę rozwiązano w sierpniu 2021 roku, a dzielnica ponownie rozpoczęła poszukiwanie najemcy. W grudniu zadania reanimacji lokalu przy Puławskiej 20 podjęła się Fundacja Rozwoju Kinematografii. Nie było to jednak łatwe, gdyż wymaga on generalnego remontu i pokonania wielu przeszkód.
"Tam było bardzo dużo problemów, bo czekaliśmy dwa lata na zgodę na remont. Było za mało prądu, bo wcześniej był tam lumpeks i nie dało się poprowadzić wentylacji, bo było tam tylko kilka KW. Więc jakiekolwiek działania kulturalne i gastronomiczne byłyby niemożliwe. Raz, że trzeba było zrobić wszystkie ekspertyzy, dwa, że elewacja z przodu i część posadzki jest pod konserwatorem zabytków i wymagało to uzgodnienia, a trzy, że Stoen nie miał możliwości dostarczenia więcej prądu i konieczne było wystąpienie o wyjątek i przekopanie ogródka, i wynajęcie części podwórza pod poprowadzenie kabla. Tam jest naprawdę długa lista problemów, które lokal ma pod kątem technicznym i budowlanym. Nam ta procedura zajęła około dwóch lat" - mówi nam Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii.
W końcu 14 listopada 2023 roku dzielnica poinformowała fundację o tym, że ta może rozpocząć remont. Prace wkrótce mają ruszyć.
"Jesteśmy już na etapie remontu, czekamy na termin od ekipy, bo kilka tygodni temu potwierdzono nam zgodę na remont. Teraz dopinamy technikalia i szczegóły z ekipą remontową, która będzie lada chwila tam wchodzić i zaczynać remont" - mówi nam Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii.
Na Mokotowie powstanie nowe centrum kulturalne
Jak przekazał Marcin Dumieński, docelowo przy Puławskiej 20 będzie działał lokal o funkcji gastronomicznej, kulturalnej i społecznej. Ma być to miejsce, w którym nie tylko będzie można napić się kawy lub drinka, ale także posłuchać muzyki lub wziąć udział w pokazie filmowym. Fundacja wystąpiła do miasta także o ogródek gastronomiczny od strony Narbutta.
"Mamy nadzieję, że nasza działalność ruszy późną wiosną lub wczesnym latem 2024 roku. Wszystko zależy od odbiorów. My na remont potrzebujemy trzech miesięcy" - mówi nam Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii.
Mieszkańcy walczyli o centrum lokalne przy Puławskiej
Historia pomysłu stworzenia Centrum Aktywności Lokalnej przy Puławskiej 20 sięga 2019 roku. Po zamknięciu sklepu z odzieżą używaną, mieszkańcy wystosowali petycję do burmistrza Mokotowa, w której apelowali o utworzenie MAL-u w tym lokalu. Pod pismem podpisało się ponad tysiąc osób, które proponowały otworzenie tam miejsca przyjaznego dla seniorów i sprzyjającego kiełkowaniu różnych oddolnych inicjatyw. Ta wizja na kilka miesięcy stała się rzeczywistością w kwietniu 2022 roku, kiedy to Fundacja Rozwoju Kinematografii wraz z mieszkańcami i wolontariuszami uruchomiła tam Centrum Pomocy Puławska 20, w którym obywatele Ukrainy mogli zaopatrzyć się w artykuły pierwszej potrzeby. Teraz dzielnica postanowiła wziąć opinie mieszkańców pod uwagę i pomimo wielu ofert proponowanych przez podmioty komercyjne, zaoferowała lokal organizacji non profit z preferencyjną stawką czynszu.
Tak wygląda lokal przy Puławskiej, w którym ma działać Fundacja Rozwoju Kinematografii.