Częściowe zaćmienie Słońca

i

Autor: pixabay.com Częściowe zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca 2022. Kiedy i jak obserwować zjawisko w Polsce?

2022-10-25 11:33

Zaćmienie słońca 2022. Wielbiciele obserwacji nieba szykują się na najgłębsze zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce od 2015 roku. Sprawdźcie, kiedy nastąpi to wyjątkowe zjawisko i jak obserwować zaćmienie Słońca, by nie uszkodzić wzroku.

Zaćmienie Słońca 2022 - o której godzinie, gdzie i jak oglądać

Częściowe zaćmienie Słońca 2022 to wydarzenie, na które czekają nie tylko pasjonaci i pasjonatki astronomii. Zbliżające się zaćmienie Słońca przez Księżyc będzie bowiem najgłębszym obserwowanym z Polski od 2015 roku. Specjaliści przewidują, że największą fazę zaćmienia zobaczą mieszkańcy i mieszkanki północno-wschodniej części kraju. Z ich perspektywy w szczytowym momencie Słońce będzie zasłonięte w 46%. Nie ulega więc wątpliwości, że zaćmienie Słońca w Polsce będzie oglądane przez tysiące osób. Na czym polega częściowe zaćmienie Słońca? Kiedy nastąpi? Jak obserwować zaćmienie Słońca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Czym jest częściowe zaćmienie Słońca?

Do zjawiska dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się na linii naszego wzroku pomiędzy Ziemią a Słońcem. Srebrny glob zasłania wtedy część naszej gwiazdy centralnej, a Słońce przybiera na pewien czas kształt rogala.

Zaćmienie Słońca 2022 - kiedy i o której obejrzymy zjawisko?

Kiedy nastąpi częściowe zaćmienie Słońca? To niecodzienne zjawisko będziemy obserwować 25 października 2022. Rozpocznie się około godziny 11:13, a zakończy po 13:32. Maksymalna faza zaćmienia wystąpi około 12:15.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Zjawisko może zapewnić niezapomniane widoki, lecz do jego oglądania należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy pamiętać, że patrzenie na Słońce bez żadnych osłon grozi uszkodzeniem wzroku! Zdecydowanie nie powinniśmy też korzystać z amatorskich metod, jak obserwacja zaćmienia Słońca przez płytę CD lub przydymione szkło. Najlepiej więc kupić przez internet lub w specjalistycznym sklepie astronomicznym specjalną folię ND-5. Można z niej przygotować zasłonę na oko teleskopu i obiektyw aparatu, lub skonstruować okulary do obserwacji zaćmienia Słońca.

Inną opcją jest użycie ciemnego szkła spawalniczego. Jakość obserwacji nie będzie jednak tak dobra, jak z wykorzystaniem folii. Trudniej też wykorzystać je przy obserwacji z użyciem teleskopu i aparatu.

Policyjny pościg okiem kamery. Tak z bandziorami walczą polskie służby