W czasie Rowerowego Maja – w tym roku od 6 do 29 maja 2024 – miasto zachęca uczniów szkół podstawowych, przedszkolaki, a przy okazji także rodziców i nauczycieli, by przesiedli się z samochodów na rowery, hulajnogi i aktywnie dojeżdżali na zajęcia oraz do pracy. Każdy przejazd jest nagradzany naklejką. Im więcej aktywnych dojazdów, tym większa szansa na zdobycie ciekawych nagród!
Kampania rozgrywa się na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym i szkolnym/przedszkolnym. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymają atrakcyjne nagrody. Najważniejsza w całej akcji jest jednak dobra zabawa, za którą stoi wiele korzyści – od wyrabiania zdrowych nawyków i wspierania samodzielności wśród najmłodszych, po dbanie o klimat, powietrze i miasto przyjazne dla mieszkańców.
Jak zapisać się do akcji Rowerowy Maj?
Rejestracja do tegorocznej edycji kampanii Rowerowy Maj odbywała się przez formularz zgłoszeniowy. Miasto wysłało szczegółowe informacje do publicznych placówek oświatowych. Niepubliczne szkoły i przedszkola, które chciały wziąć udział w kampanii, musiały najpierw zgłosić się mailowo – na adres [email protected]. Zgłoszenia trwały do 9 lutego.
Ostatecznie do tegorocznej edycji Rowerowego Maja zgłosiło się 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. Wśród 61 "debiutantów", czyli tych, którzy zaangażują się w akcję po raz pierwszy, 40 to przedszkola, a 21 to szkoły. 43 nowe zgłoszenia pochodzą z placówek prowadzonych przez m.st. Warszawa, a 18 - z niepublicznych. Łącznie w akcji bierze udział prawie 180 tysięcy dzieci i nauczycieli, co ustanawia nowy rekord!
- Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy zainaugurować tę naprawdę fantastyczną akcję. Po raz siódmy organizujemy w stolicy Rowerowy Maj - kampanię, która nakłania dzieciaki do przyjeżdżania do szkoły i przedszkola na rowerze lub hulajnodze. Ta akcja została zapoczątkowana przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który namówił dzieci, by same wybrały rodzaj transportu, którym chcą dotrzeć do szkoły czy do przedszkola. Słoneczna, majowa aura to doskonała okazja, żeby w dojazdach do placówek edukacyjnych wybrać właśnie rower, hulajnogę czy rolki. Dlatego wielkie podziękowania należą się wszystkim nauczycielkom i nauczycielom zgłaszającym do akcji swoje placówki, ale również rodzicom, którzy zgadzają się na udział swoich dzieci w Rowerowym Maju - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas inauguracji akcji w Szkole Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich.
Rowerowy Maj 2024 z atrakcjami
Warto zaznaczyć, że we wszystkie weekendy aż do 16 czerwca uczestnicy akcji będą mogli skorzystać z serwisu rowerowego. - W wybranych placówkach, w godzinach 10:00-18:00, można będzie zrobić przegląd i drobne naprawy. Warunek? Okazanie dzienniczka rowerowego otrzymanego w szkole lub przedszkolu - przekazał ratusz.
Poza tym uczestnicy akcji będą mogli zapisać się na warsztaty doszkalające jazdę na rowerze. ZDM uruchomił już oficjalne zapisy. Rodzice mają natomiast okazję wziąć udział w specjalnym webinarze, którego tematem będą zasady i przepisy ruchu drogowego. Spotkanie odbędzie się 8 maja o godz. 17:00. Szczegółowych informacji szukać można na oficjalnych profilach akcji w mediach społecznościowych.
Co więcej, Rowerowy Maj zostanie podsumowany naprawdę hucznie! W niedzielę, 16 czerwca w Parku Bródnowskim odbędzie się specjalny piknik. - To świetna okazja do integracji miłośników aktywności, dlatego organizator - stołeczny Zarząd Dróg Miejskich - zachęca do przyjazdu na piknik na ulubionym sprzęcie - rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. Na uczestników czekać będzie moc atrakcji - konkursy, zajęcia sportowe i występy artystyczne - zaznaczył ratusz.
Sukces poprzedniej edycji akcji Rowerowy Maj
Zeszłoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie była rekordowa. Uczestniczyło w niej 100 tys. dzieci z 441 warszawskich placówek. Wszystkich przejazdów do szkoły lub przedszkola było 2,2 mln. Ponieważ każdy zgodnie z regulaminem akcji musiał mieć przynajmniej pół kilometra – wyjdzie kosmiczna liczba. Warszawskie dzieciaki wykręciły w zeszłym roku 1,1 mln km. To tak jakby okrążyły 28 razy ziemię. Albo dojechały na rowerach do księżyca, z powrotem na naszą planetę i jeszcze raz na księżyc!
Rowerowy Maj był widoczny pod każdą szkołą czy przedszkolem. Parkingi rowerowe pękały w szwach – i to długo po zakończeniu akcji. Uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, a wraz z nimi rodzice i nauczyciele dojeżdżali na zajęcia na rowerach, rolkach, deskorolkach i hulajnogach.