Rowerowy Maj

i

Autor: Miłosz Piotrowski

sport

Rowerowy Maj 2024. Wkrótce w Warszawie rusza kolejna edycja akcji!

2024-04-28 21:17

To już siódma edycja akcji Rowerowy Maj. Jej głównym celem jest zachęcanie uczniów szkół i przedszkoli do jazdy na rowerze i hulajnodze. Ma ona także kształtować u nich zdrowe nawyki. Na czym dokładnie polega?

W czasie Rowerowego Maja – w tym roku od 6 do 29 maja 2024 – miasto zachęca uczniów szkół podstawowych, przedszkolaki, a przy okazji także rodziców i nauczycieli, by przesiedli się z samochodów na rowery, hulajnogi i aktywnie dojeżdżali na zajęcia oraz do pracy. Każdy przejazd jest nagradzany naklejką. Im więcej aktywnych dojazdów, tym większa szansa na zdobycie ciekawych nagród!

Kampania rozgrywa się na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym i szkolnym/przedszkolnym. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymają atrakcyjne nagrody. Najważniejsza w całej akcji jest jednak dobra zabawa, za którą stoi wiele korzyści – od wyrabiania zdrowych nawyków i wspierania samodzielności wśród najmłodszych, po dbanie o klimat, powietrze i miasto przyjazne dla mieszkańców.

Jak zapisać się do akcji Rowerowy Maj?

Rejestracja do tegorocznej edycji kampanii Rowerowy Maj odbywała się przez formularz zgłoszeniowy. Miasto wysłało szczegółowe informacje do publicznych placówek oświatowych. Niepubliczne szkoły i przedszkola, które chciały wziąć udział w kampanii, musiały najpierw zgłosić się mailowo – na adres rowerowymaj@zdm.waw.pl. Zgłoszenia trwały do 9 lutego.

Ostatecznie do tegorocznej edycji Rowerowego Maja zgłosiło się 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. Wśród 61 "debiutantów", czyli tych, którzy zaangażują się w akcję po raz pierwszy, 40 to przedszkola, a 21 to szkoły. 43 nowe zgłoszenia pochodzą z placówek prowadzonych przez m.st. Warszawa, a 18 - z niepublicznych.

Sukces poprzedniej edycji akcji Rowerowy Maj

Zeszłoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie była rekordowa. Uczestniczyło w niej 100 tys. dzieci z 441 warszawskich placówek. Wszystkich przejazdów do szkoły lub przedszkola było 2,2 mln. Ponieważ każdy zgodnie z regulaminem akcji musiał mieć przynajmniej pół kilometra – wyjdzie kosmiczna liczba. Warszawskie dzieciaki wykręciły w zeszłym roku 1,1 mln km. To tak jakby okrążyły 28 razy ziemię. Albo dojechały na rowerach do księżyca, z powrotem na naszą planetę i jeszcze raz na księżyc!

Rowerowy Maj był widoczny pod każdą szkołą czy przedszkolem. Parkingi rowerowe pękały w szwach – i to długo po zakończeniu akcji. Uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, a wraz z nimi rodzice i nauczyciele dojeżdżali na zajęcia na rowerach, rolkach, deskorolkach i hulajnogach.

Rowerzyści zablokowali Warszawę. Masa krytyczna przejechała ulicami stolicy