Jak informuje "Rzeczpospolita" Instytut Ordo Iuris dostał odpowiedź z Urzędu Miasta Warszawy ws. petycji złożonej przez prawników Instytutu. Dotyczyła ona zarządzenia Rafała Trzaskowskiego, w którym pojawiła się informacja, że symbole religijne muszą zostać usunięte z przestrzeni urzędów, czyli ze ścian w pomieszczeniach miejskich urzędów oraz z biurek pracujących w nich urzędników.
Zakaz umieszczania symboli religijnych w urzędach. Odpowiedź ratusza
W piśmie warszawskiego urzędu możemy zapoznać się z uściśleniem, dotyczącym zakazu umieszczania symboli religijnych. - Każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo używać symboli religijnych zgodnie ze swoimi przekonaniami m.in. mieć symbole religijne, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręce, jak również umieszczać na swoim biurku symbole religijne - czytamy w oświadczeniu warszawskiego ratusza.
Ratusz podkreślił, że "dokumenty przyjęte przez Urząd m.st. Warszawy nie ingerują w konstytucyjne prawa do wolności sumienia i religii — ani osób pracujących w urzędzie, ani też osób korzystających z miejskich usług".
Zakaz umieszczania symboli religijnych w warszawskich urzędach. W jakich miejscach obowiązuje?
Ratusz nie zmienił zdania na temat wieszania krzyży na ścianach w urzędowych salach. Władze miejskie nadal utrzymują zasadę, że urzędowe przestrzenie powinny pozostawać neutralne religijnie. Zakaz eksponowania symboli religijnych w urzędach miejskich, obejmuje przede wszystkim miejsca przeznaczone do obsługi osób oraz miejsca ogólnodostępne. Oznacza to, że w przestrzeniach takich jak sale obsługi petentów, korytarze czy inne miejsca dostępne dla publiczności, nie wolno umieszczać symboli religijnych, w tym krzyży.
- Eksponowanie symboli religijnych w pomieszczeniach przeznaczonych do podejmowania czynności władczych w urzędach administracji publicznej, ale też np. w sądach czy salach obrad ciał przedstawicielskich, może być odczytywane jako sugestywne, a to narusza zasadę bezstronności religijnej władzy publicznej. Standard 4. opisany w zarządzeniu ma więc na celu zapewnienie poczucia bezstronności urzędu, a swoim zakresem obejmuje miejsca przeznaczone do obsługi osób korzystających z usług urzędu oraz te, które są ogólnie dostępne i nie stanowią stanowisk pracy konkretnych pracownic i pracowników — pisze ratusz w odpowiedzi na petycję Ordo Iuris.