Rosjanie próbują opuścić kraj

i

Autor: EPA/RONI REKOMAA Rosjanie próbują opuścić kraj

Zakaz wjazdu do Polski dla Rosjan: Od dziś zaostrzenie przepisów. Jest tylko kilka wyjątków

2022-09-26 9:06

Nie tylko granica lądowa, ale także lotnicze i morskie przejścia graniczne. Od poniedziałku 26 września Polska zaostrza przepisy dotyczące wjazdu Rosjan do kraju. Od reguły jest tylko kilka wyjątków.

Zakaz wjazdu do Polski dla Rosjan

Od poniedziałku 26 września obowiązują nowe zasady wjazdu Rosjan do Polski. Do tej pory szczególne restrykcje obowiązywały wyłącznie na lądowych przejściach granicznych. Teraz objęto nimi także przejścia lotnicze i morskie. 

Czytaj także: Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

Nowe restrykcje dla Rosjan w ubiegły poniedziałek wprowadziło MSWiA. Od tygodnia obejmują one lądową granicę zewnętrzną UE. Przez ten czas wjazdu odmówiono kilkudziesięciu obywatelom Rosji. Zmiany zostały uzgodnione z krajami bałtyckimi i są odpowiedzią na wojnę Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA.

Zakaz wjazdu do Polski dla Rosjan: Nowelizacja ustawy

Przed zmianą rozporządzenie obejmowało granicę, w tym połączenia lotnicze, z Rosją i z Białorusią. Z tych krajów do Polski mogły przybywać tylko wymienione kategorie podróżnych. Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.

Czytaj także: Rosjanie uciekają z kraju. "Putin to morderca; wysyła nas na wojnę, której nie chcemy"

Od tego poniedziałku nowe restrykcje obowiązują również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą ani nie wpłyną do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

Późniejszy termin wejścia w życie ograniczeń na lotniczych i morskich przejściach granicznych resort tłumaczył potrzebą dostosowania się przewoźników do zmian.

Zakaz wjazdu do Polski dla Rosjan [WYJĄTKI]

Wyjątki od zakazu wjazdu, które zostały utrzymane w mocy w uzgodnieniu z krajami bałtyckimi, na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Wśród wyjątków są:

  • dysydenci,
  • przypadki humanitarne,
  • a także posiadacze zezwoleń na pobyt,
  • kierowcy transportowi,
  • czy członkowie misji dyplomatycznych.

Wspólne regionalne stanowisko w sprawie ograniczenia możliwości podróżowania Rosjan do Unii Europejskiej na początku września przyjęli premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy.

- Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i jej instytucji do przyjęcia wspólnego stanowiska w zakresie ograniczenia, innych niż całkowicie niezbędne, podróży obywateli rosyjskich - podkreślało przed tygodniem MSWiA.

Rosjanie uciekają z kraju. Protesty przeciwko mobilizacji

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Minimalna szansa na komplet

Pytanie 1 z 10
Jakiej narodowości był pisarz Karol May?