W jesiennym nasileniu pandemii wielu seniorów z obawy o swoje zdrowie znowu zamyka się w czterech ścianach. Jednak ich potrzeby nie znikają. Z myślą o takich sytuacjach miasto zachęca do włączenia się w projekt "Zaloguj się i pomagaj". Wystarczy wejść na TĘ STRONĘ i wybrać opcję "zgłoś się". To wolontariusz decyduje, w jakiej dzielnicy chce pomagać i w jakich godzinach. A pomagać można na różne sposoby. - Mogą być to zakupy, spacer, jakieś załatwianie spraw w urzędzie czy wyszukanie czegoś w Internecie. Coś, z czym senior sobie nie może poradzić - wylicza Katarzyna Kulik - Cała, konsultant Ośrodka Pomocy Społecznej na Bielanach.
Także wolontariusz ma korzyści z włączenia się w program "Zaloguj się i pomagaj". Pierwszym i najważniejszym z nich jest możliwość poznania seniora i jego przeszłości. Ale do zdobycia jest też wiele tzw. miękkich umiejętności - W ramach projektu organizowane są szkolenia, które mają na celu zdobycie wiedzy dotyczącej pracy z osobami starszymi. Ale też zdobywamy umiejętności społeczne, komunikacyjne czy z zarządzania budżetem - mówi Katarzyna Kulik - Cała.
W tej chwili nie wszystkie aktywności z seniorami są możliwe. Oni sami w ciągu ostatnich miesięcy uświadomili sobie, że nie zawsze mogą sobie poradzić - Okres pandemii uświadomił osobom starszym, że trzeba się zwrócić o pomoc. To był taki moment, że mogliśmy się skontaktować z osobami, które są samotne i rzeczywiście takiej pomocy potrzebują - mówi Katarzyna Kulik - Cała. W tej chwili w projekcie bieże udział 11 dzielnic:
- Białołęka
- Bielany
- Ochota
- Praga-Południe
- Śródmieście
- Targówek
- Ursus
- Ursynów
- Wesoła
- Wola
- Wola CAM „Nowolipie”
- Włochy
Program "Zaloguj się i pomagaj" trwa już od prawie czterech lat. Jednak to właśnie w ostatnich miesiącach przybyło seniorów, którzy potrzebują pomocy i zwiększyło się zapotrzebowanie na wolontariuszy.