Problemem pandemia i reforma edukacji
Coraz częściej słyszy się o tym, że uczniowie opuszczają się w nauce. Winna temu jest po części reforma edukacji, która skumulowała roczniki, ale też pandemia, przez którą uczniowie co chwile lądują na nauczaniu zdalnym. Wielu rodziców coraz częściej decyduje się na wykupienie korepetycji, ale przez duże zainteresowanie także korepetytorzy liczą sobie coraz więcej. Często jest to nawet 200zł za lekcję.
– „Śródlekcje” to nasza odpowiedź na coraz częściej zauważane trudności w radzeniu sobie z nauką. Te trudności są efektem nie tylko pandemii, ale przede wszystkim zamętu, jaki zgotowały uczniom władze krajowe, wprowadzając deformę oświaty. Sukcesy odnoszone rokrocznie przez uczniów śródmiejskich szkół sprawiają, że nasze placówki zajmują czołowe miejsca w kolejnych edukacyjnych rankingach. Zrobimy wszystko, by to się nie zmieniło. Zaczynamy od matematyki. Pokażemy, że może ona być fajna i przystępna. Kolejne odsłony „Śródlekcji” już wkrótce – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.
Projekt został specjalnie przygotowany dla dzielnicy Śródmieście i jest ofertą skierowaną do uczniów klas 8. szkół podstawowych. Otrzymają oni możliwość skorzystania z darmowych lekcji matematyki, przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Matematyczna odsłona projektu będzie składać się z 12 godzin lekcji odbywających się raz w tygodniu, począwszy od ostatniego tygodnia lutego. Zajęcia będą prowadzone online - na żywo. Uczniowie otrzymają dostęp do lekcji oraz wszystkich omawianych na nich ćwiczeń poprzez specjalnie utworzoną stronę internetową. Dystrybucję linków prowadzić będą dyrektorzy szkół podstawowych. – Choć we wszystkich 13 śródmiejskich podstawówkach uczy się ponad 900 uczniów klas ósmych, to zapewniam, że dla nikogo miejsca nie zabraknie. Co istotne, lekcje będą całkowicie bezpłatne. Będą mogły w nich więc uczestniczyć dzieci z każdej śródmiejskiej rodziny, niezależnie od zamożności – zapewnia zastępca burmistrza Śródmieścia Paweł Martofel.
Polecany artykuł:
Youtuber w roli nauczyciela
Lekcje prowadzić będzie znany youtuber, Krzysztof Chojecki, zwany Panem Pi-stacją. Jak sam mówi - dla niego ważne jest podejście do tematu od podstaw, dzięki czemu każdy uczeń, bez względu na posiadaną wiedzę, będzie mógł "wejść" w temat. I oczywiście całego materiału nie uda się przedyskutować w ciągu 12 lekcji, ale ten czas wystarczy, aby poruszyć najistotniejsze kwestie. - Są liczby i działania, to są potęgi, pierwiastki, rozwiązywanie równań, to jest twierdzenie Pitagorasa, podstawowe informacje dotyczące kątów i trójkątów, obliczanie pól figur, obliczanie objętości brył i podstawa prawdopodobieństwa - opisuje Krzysztof Chojecki.
Mimo, że lekcje odbywać się będą na Youtube w trybie live, to ich autor zadbał o to, aby prowadzenie tego typu zajęć nie było jednostronne. Na platformie włączony będzie czat, na którym uczniowie będą mogli pisać swoje pytania lub informować o swoich wątpliwościach. - Uczniowie będą też zapraszani do grupy na Facebooku, gdzie również będą mieli możliwość zadawania pytań. Wiem, że takiej społeczności, gdy ktoś zada pytanie jak rozwiązać dane zadanie, czy żeby coś sobie wytłumaczyć, to inni uczniowie chętnie spieszą z wyjaśnieniem - podkreśla Pan Pi-Stacja.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!