Warszawa

i

Autor: PAP/Kalbar

Z Warszawy

Zamieszanie wokół 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ratusz zadziwiony komunikatem ministra

2023-08-03 20:28

Przy okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego władze rozpoczęły planowanie przyszłorocznych obchodów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało nawet o powołaniu pełnomocnika, który zajmie się organizacją uroczystości. Zdziwiony krokiem resortu jest przede wszystkim stołeczny ratusz.

Kto zorganizuje 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?

- Minister Piotr Gliński powołał Jana Edmunda Kowalskiego na stanowisko pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, którą będziemy obchodzić 1 sierpnia 2024 roku - przekazał resort kultury za pośrednictwem swojej strony internetowej.

Do zadań pełnomocnika ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie należało m.in. współdziałanie z organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie realizacji projektów związanych z obchodami, jak również organizowanie wydarzeń kulturalnych upamiętniających rocznicę.

- Obsługę pełnomocnika, który będzie reprezentował Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie działań związanych z organizacją wydarzeń kulturalnych upamiętniających rocznicę, zapewni Biuro "Niepodległa" - podano.

Władze Warszawy zaskoczone

Do sprawy odniosła się już przedstawicielka warszawskiego ratusza, wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Jej wpis na Twitterze rzuca na sprawę całkowicie nowe światło. Zaznaczyła w nim bowiem, że powołanie pełnomocnika odbyło się bez uzgodnienia z władzami Warszawy, środowiskami powstańczymi oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To dopiero jest klasa. Warszawa z powstańcami i mieszkańcami zawsze organizowała te obchody i tak zostanie - dodała.

Do sprawy odniósł się również prezydent Rafał Trzaskowski, który wraz z posłem KO Sławomirem Nitrasem odwiedził w środę Żyrardów, Tomaszów Mazowiecki i Sieradz w ramach akcji promującej obywatelską kontrolę wyborów. Polityk nawiązał do wtorkowych obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zaznaczył, że zależało mu, by skupić się na tym, co łączy - na oddaniu hołdu prawdziwym patriotom - powstańcom. - Wyglądało na to, że wszyscy jesteśmy na to gotowi; prezydent Andrzej Duda też mówił, że jest to jeden z niewielu dni, gdy jesteśmy razem, gdy się do siebie uśmiechamy. I w momencie, gdy stałem z powstańcami na cmentarzu na Woli, gdzie są mogiły ponad 100 tys. pomordowanych przez Niemców obywateli stolicy i gdy nie śniło mi się nawet, że ktoś mógłby robić na tym momencie politykę, to właśnie okazało się, że minister Gliński - ten sam, który przez cały czas finansuje nacjonalistów Bąkiewicza, którzy obrażają pamięć powstania, postanowił wymyślić sobie rządowego pełnomocnika do kolejnych obchodów Powstania Warszawskiego - mówił Trzaskowski. Dodał, że jest to próba upartyjnienia obchodów rocznicy tego wydarzenia.

Piotr Gliński odpowiada

Odnosząc się do tej wypowiedzi Trzaskowskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego wystosował w czwartek oświadczenie, w którym napisał: "dopiero dzisiaj mogłem się dokładnie zapoznać z niebywałymi wypowiedziami wiceprezydent i prezydenta Warszawy na temat powołania przeze mnie Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego".

Podkreślił, że "nieprawdą jest, że władze miasta nie były poinformowane o tym działaniu". - O fakcie powołania Pełnomocnika był poinformowany jeden z wiceprezydentów Warszawy, z którym MKiDN i związane nami instytucje współpracują przy wielu projektach realizowanych w Warszawie dla dobra jej mieszkańców (np. odbudowie Pałacu Saskiego, budowie Muzeum Historii Polski czy Polskiej Opery Królewskiej) - oświadczył.

Wskazał, że "powołanie Pełnomocnika wynika wprost z obowiązków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawartych w przepisach prawa, w tym polskiej konstytucji (opieka nad dziedzictwem narodowym, którego elementem jest pamięć o Powstaniu Warszawskim)".

- Akt powołania Pełnomocnika nie mówi nic o odebraniu jakichkolwiek, w tym zwyczajowych, kompetencji władzom Warszawy, np. w zakresie organizacji wydarzeń upamiętniających rocznicę Powstania Warszawskiego. Przeciwnie, akt ten wśród zadań Pełnomocnika wymienia "współdziałanie z organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie realizacji projektów związanych z obchodami upamiętniającymi 80. Rocznicę Powstania Warszawskiego" - zwrócił uwagę szef MKiDN.

- Podsumowując: akt ten – wbrew publicznym twierdzeniom pana prezydenta Trzaskowskiego - nie był, co oczywiste, wymierzony przeciwko komukolwiek, a zwłaszcza - co zdumiewające i co wprost sugeruje pan prezydent Trzaskowski – przeciwko warszawskim powstańcom. Wobec tych oczywistych faktów, oczekuję od pana prezydenta publicznych przeprosin Powstańców Warszawskich, których uwikłał pan – przez swoje nieodpowiedzialne wypowiedzi – w kontekst polityczny, wykorzystując do tego świętą dla Polaków, zwłaszcza weteranów powstania i ich rodzin, sprawę Powstania Warszawskiego - zaznaczył minister Gliński.

Zgodził się przy tym "w jednej sprawie" z Trzaskowskim. - Tak, władze Warszawy mają wielkie zasługi w upamiętnianiu Powstania i organizowaniu jubileuszowych obchodów. Mam oczywiście na myśli zasługi pana prezydenta Warszawy i Rzeczpospolitej Polskiej, śp. Lecha Kaczyńskiego, dzięki któremu istnieje w naszej stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dlatego ponownie pytam pana publicznie, panie prezydencie, dlaczego w Warszawie nie ma wciąż ulicy imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego?! - napisał Gliński.

Koncert Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki 2023 - zobacz zdjęcia poniżej:

Marsz Mokotowa 2023. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego