Dzieci

i

Autor: Unsplash

Zanieczyszczenie powietrza źle wpływa na rozwój mózgu dziecka? Alarmujące fakty

2023-02-23 8:56

Zanieczyszczenie powietrza to stały element życia mieszkańców zwłaszcza dużych miast. Polscy naukowcy z Instytutów Psychologii i Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie zbadają negatywny wpływ tego czynnika na rozwój mózgu dziecka.

Zanieczyszczenie powietrza to naprawdę bardzo przykra część naszej rzeczywistości, z którą regularnie się zmagamy. Szczególnie smog w dużych miastach staje się problemem dla mieszkańców w każdym wieku. Jak się okazuje, zła jakość powietrza może mieć naprawdę fatalny wpływ na najmłodszych. Czy rozwój mózgu dziecka na tym ucierpi?

Wkrótce polscy naukowcy z Instytutów Psychologii i Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie zbadają, które dokładnie szlaki nerwowe - i jakie części mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza. 

Czytaj także: Zatrważające dane o smogu. Warszawa w niechlubnej czołówce zanieczyszczonych miast

Negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na rozwój mózgu

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy - w ramach konsorcjum NeuroSmog badacze chcą potwierdzić hipotezę o negatywnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na rozwijający się mózg.

- Na obecnym etapie trudno jest jeszcze mówić o udokumentowanym związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a zdrowiem psychicznym czy rozwojem poznawczym, ponieważ badań w tym zakresie nie ma jeszcze zbyt wiele. Publikowane wyniki badań z innych krajów wskazują jednak na prawdopodobny związek, co jest już wystarczającym sygnałem alarmowym, którego nie tylko nie możemy ignorować, ale wręcz musimy poddać dogłębnej analizie – komentuje dr inż. Krzysztof Skotak, Kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska w IOŚ-PIB.

Czytaj także: Zanieczyszczone powietrze w metrze. Nawet 30 razy gorsze niż na ulicach

Zanieczyszczenie powietrza ma druzgocący wpływ na zdrowie

Każdy z nas wie i ma pełną świadomość tego, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi zdrowiu i negatywnie oddziałuje na różne układy człowieka, w tym przede wszystkim na układ oddechowy i krążenia. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że zanieczyszczenie powietrza "to jedno z najważniejszych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia, które dotyka wszystkich".

Wiadomo też, że drobne cząsteczki pyłu przedostające się z powietrza do organizmu mogą spowodować stany zapalne i uszkodzenia we wszystkich niemal tkankach i narządach. Szczególnie narażone są kobiety ciężarne oraz płód, co potwierdzają fakty o wpływie zanieczyszczeń powietrza między innymi na niższą wagę urodzeniową dzieci. Jest również bardzo prawdopodobne, że zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do zaburzeń neurorozwojowych, takich jak ADHD.

Na badania naukowcy otrzymali ponad 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu TEAM-NET. Prace są prowadzone przez Instytuty Psychologii i Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym przeprowadzane są analizy i badania epidemiologiczne, oraz Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, w którym powstają mapy ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza.

Czytaj także: Kopciuchy zatruwają warszawskie powietrze. Są ich tysiące

Wzruszająca historia miłości rodziców pięcioraczków. Dominika i Vincent doczekali się 12 dzieci