Błędnie wyliczone emerytury. ZUS ujawnia skalę nieprawidłowości
– W ZUS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez prezes ZUS, w latach 2016-2022 ujawniono 17 145 błędnie wydanych decyzji – poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację posłanek KO. Wyrównania do wysokości należnego świadczenia, które zostały spowodowane błędem pracownika miało miejsce w 16 008 sprawach - opisuje Fakt.pl.
Wiceminister przekonuje, że skala ujawnionych pomyłek nie jest duża. – Liczba błędnie wydanych decyzji stanowi 0,038 proc. załatwionych we wskazanym okresie wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe – podkreślił Szwed, zaznaczając, że "sprawy, w których doszło do ustalenia nieprawidłowej wysokości świadczenia nie są rezultatem celowego działania".
Emerytury - dlaczego błędnie je wyliczano?
- Prezes ZUS wyjaśniła, że nieprawidłowe ustalenie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych może wynikać zarówno z przyczyn leżących po stronie ZUS, np. na skutek błędnego wprowadzenia do systemu informatycznego okresu zatrudnienia lub osiąganego wynagrodzenia, jak również z przyczyn leżących po stronie świadczeniobiorcy, np. w przypadku celowego wprowadzenia ZUS w błąd przez przedłożenie dowodów, które nie są zgodne ze stanem faktycznym sprawy – dodał wiceminister rodziny.
Co ważne, w przypadku zaniżonej emerytury, ZUS wypłaci wyrównanie, ale tylko za ostatnie trzy lata.
Zobacz poniżej galerię: Oszuści wyłudzili od emerytów ponad 100 tys. zł