zdjęcia

Jest decyzja ws. osiedla Dudziarska. Byliśmy na miejscu, tak aktualnie wyglądają opuszczone bloki

Dudziarska jest uznawana za najgorsze osiedle w Warszawie. Po nieudanym eksperymencie społecznym, w 2019 roku wysiedlono bloki. Opuszczone miejsce wciąż budzi wiele emocji. Niedawno zapadła decyzja ws. jego przyszłości. - Nieruchomości położone przy ul. Dudziarskiej 40, 40A, 40B są planowane do rozbiórki z powodu braku możliwości realizacji funkcji mieszkalnej - przekazał w rozmowie z eska.pl rzecznik prasowy dzielnicy Praga Południe Andrzej Opala. Sprawdziliśmy, jak aktualnie wygląda osiedle.

Spis treści

  1. Bloki przy ul. Dudziarskiej mają zostać wyburzone
  2. Osiedle Dudziarska, historia, zdjęcia i wideo

Bloki przy ul. Dudziarskiej mają zostać wyburzone

Zgodnie z uchwałą zarządu dzielnicy Praga Południe z 28 sierpnia 2024 roku w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania pustostanów i małych budynków wchodzących w skład zasobu miasta osiedle przy Dudziarskiej ma zostać ostatecznie zlikwidowane. - Nieruchomości położone przy ul. Dudziarskiej 40, 40A, 40B są planowane do rozbiórki z powodu braku możliwości realizacji funkcji mieszkalnej. Dalsze decyzje związane z zagospodarowaniem terenu będzie podejmował zarząd dzielnicy - powiedział w rozmowie z eska.pl rzecznik dzielnicy Andrzej Opala.

Kiedy osiedle miałoby zostać zrównane z ziemią i co mogłoby powstać przy Dudziarskiej? Tego nie wiadomo, jasnym jest natomiast, że koszt takiej operacji przekroczyłby milion złotych, a dzielnica ma pilniejsze potrzeby finansowe.

Osiedle Dudziarska, historia, zdjęcia i wideo

Historia osiedla Dudziarska sięga 1993 roku, gdy władze dzielnic Śródmieście i Praga Południe podjęły decyzję o budowie mieszkań dla osób z wyrokami eksmisyjnymi. Trzy bloki z 216 mieszkaniami powstały w połowie lat 90. Było to raczej getto, a nie osiedle mieszkaniowe. Wybudowano je "w polu", bez dostępu do infrastruktury (gazu, ciepłej wody), pomiędzy torami kolejowymi a wielką bocznicą Olszynka Grochowska, w sąsiedztwie spalarni śmieci i zaniedbanych ogródków działkowych, w niedalekiej odległości od zakładu karnego. W okolicy nie było żadnych sklepów czy usług, dopiero pod koniec 2007 roku na miejsce zaczął dojeżdżać miejski autobus (do dziś działa pętla). Część mieszkań była przeznaczona dla policjantów i ich rodzin, którzy mieli być gwarancją porządku i bezpieczeństwa, w praktyce jednak niewielu z nich tam mieszkało i nie powstrzymało to rozwoju patologicznych zachowań. Organizacje pozarządowe i artyści próbowali ratować wizerunek Dudziarskiej np. malując na blokach m.in. wielkie czarne kwadraty, które - niczym czarne dziury - stały się symbolem tego miejsca.

W 2015 roku zapadła decyzja o likwidacji osiedla, ostatni mieszkańcy opuścili bloki w 2019 roku. - Nieruchomości przy ul. Dudziarskiej 40, 40A, 40B zostały wyłączone z użytkowania w zakresie funkcji mieszkalnej m.in. z uwagi na niekorzystną infrastrukturę, problemy socjologiczne (rodząca się patologia społeczna) i utrudniony dojazd do osiedla - wyjaśnił rzecznik dzielnicy. Wszyscy mieszkańcy Dudziarskiej otrzymali inne lokale.

Dziś trzy bloki przy Dudziarskiej są opuszczone i zniszczone, mają zamurowane okna, ale niekiedy kręcą się tam bezdomni. Wciąż działa przystanek autobusowy (linia 225).

Według stanu 31 grudnia 2023 r. w zarządzie i administrowaniu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga Południe  znajdowało się 10 166 lokali mieszkalnych. Na dzień 26 września 2024 r. 240 rodzin figurowało w rejestrze gospodarstw domowych oczekujących na pomoc mieszkaniową od m.st. Warszawy.

Osiedle Dudziarska w Warszawie
Listen to "Być jedną z PIĘĆDZIESIĘCIU. Bożena o walce z RAKIEM piersi. SIŁA KOBIET" on Spreaker.