Spis treści
- Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych
- Kiedy zaprzysiężenie Donalda Trumpa? Gdzie się odbędzie? Nagła zmiana planów styczeń 2025
- Zaprzysiężenie prezydenta USA - jak przebiega ta uroczystość?
- Gdzie oglądać zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta? Transmisja w polskiej TV 2025?
- Kto pojawi się na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa?
- Zaprzysiężenie Trumpa. Kto z Polski?
- Morawiecki miał problemy z wejściem na inaugurację Trumpa? Jest dementi
- Pierwsze plany Trumpa po objęciu władzy
- Donald Trump - kim jest? Ile ma lat? Biografia, działalność polityczna, życie prywatne
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych
W poniedziałek 20 stycznia 2025 rozpoczyna się nowa epoka w historii politycznej Stanów Zjednoczonych. Wszystko za sprawą powrotu do władzy Donalda Trumpa. Kontrowersyjny polityk obejmie urząd po 4 latach przerwy, gdy musiał oddać władzę po przegranych wyborach. To drugi taki przypadek w całej historii USA - poprzedni miał miejsce w... XIX wieku. Wówczas polityk Partii Demokratycznej Grover Cleveland był prezydentem USA w latach 1885–1889 i ponownie między 1893 a 1897 rokiem.
Donald Trump pełnił urząd 45. prezydenta USA w latach 2017-2021. W 2020 roku przegrał jednak wybory i w związku z tym po ponownym wyborze w 2024 roku Trump będzie rządził jako 47. prezydent Stanów Zjednoczonych (46. był Joe Biden).
Kiedy zaprzysiężenie Donalda Trumpa? Gdzie się odbędzie? Nagła zmiana planów styczeń 2025
Ceremonia zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się w poniedziałek o godz. 18.00 czasu polskiego, czyli w samo południe czasu waszyngtońskiego.
W tym roku wyjątkowo, po raz pierwszy od 40 lat, uroczystość nie odbędzie się w tradycyjnym miejscu, czyli na schodach Kapitolu. Dlaczego? Powodem jest pogoda, a mianowicie rekordowo niskie temperatury jakie panują w części USA. W związku z tym ceremonia odbędzie się wewnątrz budynku - w Rotundzie Kapitolu. Z kolei parada, która miała przejść przez Pennsylvania Avenue, została przeniesiona do wnętrza areny Capital One.
Trump zostanie zaprzysiężony punktualnie o 18 czasu polskiego, po czym wygłosi orędzie. Przysięgę złoży również wiceprezydent J.D. Vance.
Zaprzysiężenie prezydenta USA - jak przebiega ta uroczystość?
W poniedziałek 20 stycznia, w dniu zaprzysiężenia, Donald Trump weźmie udział w tradycyjnej porannej mszy w kościele św. Jana w Waszyngtonie.
W samo południe Trump i wiceprezydent J.D. Vance złożą uroczyste przysięgi na Biblię. Przysięgę Trumpa odbierze Prezes Sądu Najwyższego. Po wygłoszeniu orędzia, nowa głowa państwa amerykańskiego podpisze swoje pierwsze rozporządzenia wykonawcze tzw. Executive Orders, w sali prezydenckiej Kapitolu. Następnie Trump przeprowadzi inspekcję wojsk w ramach tzw. Pass in Review.
Wszystkim uroczystościom będą towarzyszyć specjalne, wyjątkowe środki ostrożności:
- 25 tysięcy mundurowych i wojska, którzy chronić będą 250 000 uczestników zaprzysiężenia z lądu, wody i powietrza. To będzie największa ochrona imprezy masowej w historii Ameryki - mówi korespondent Eski w USA Sergiusz Zgrzebski.
Gdzie oglądać zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta? Transmisja w polskiej TV 2025?
Transmisję na żywo z uroczystości zaprzysiężenia Trumpa będzie można obejrzeć na oficjalnym profilu Białego Domu na YouTube i w innych mediach społecznościowych. Z kolei relacja z polskim tłumaczeniem dostępna będzie we wszystkich głównych kanałach informacyjnych TV: TVP Info, TVN24 i Polsat News.
Kto pojawi się na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa?
Na ceremonii pojawią się wszyscy żyjący byli prezydenci USA, a więc ustępujący prezydent Joe Biden, Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton. Co ciekawe, sam Trump złamał tę tradycję i nie pojawił się na ceremonii zaprzysiężenia Joe Bidena w 2021 roku.
Wśród gości spodziewany jest też jeden z najbliższych doradców Trumpa, miliarder Elon Musk, który w gabinecie nowego lokatora Białego Domu obejmie Departament Wydajności Państwa (DOGE). Ma w nim odpowiadać za radykalne reformy biurokracji i cięcia kosztów. Obecni mają być też inni amerykańscy baronowie technologiczni: Jeff Bezos, właściciel Amazona oraz Mark Zuckerberg, założyciel i szef Meta, czyli m.in. Facebooka.
Po raz pierwszy w historii ceremonię oglądać będą na miejscu także zagraniczni przywódcy. Pojawić się ma m.in. premier Włoch Giorgia Meloni. Zaproszenie otrzymali także m.in. premier Węgier Viktor Orbán oraz... lider Chin Xi Jinping. Ich obecność nie jest jednak spodziewana. Obecny ma być za to znany brytyjski eurosceptyk Nigel Farage, skrajny niemiecki polityk prawicowy Tino Chrupalla z Alternatywy dla Niemiec (AfD) oraz prezydent Argentyny Javier Milei.
Zaprzysiężenie Trumpa. Kto z Polski?
Chociaż zabraknie przedstawicieli najwyższych władz Polski, a więc prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska, którzy nie otrzymali zaproszenia, w Waszyngtonie pojawią się inni goście z Polski. Będzie były premier Mateusz Morawiecki (zaproszony jako nowy przewodniczący partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów), a także europoseł PiS Dominik Tarczyński.
W Waszyngtonie pojawił się także inny znany polityk Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek. Nie otrzymał on jednak zaproszenia na inaugurację i przebywa tam nieoficjalnie. Towarzyszą mu m.in. były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, a także dziennikarze Republiki Michał Rachoń i Jarosław Olechowski.
Morawiecki miał problemy z wejściem na inaugurację Trumpa? Jest dementi
Według doniesień mediów Mateusz Morawiecki miał mieć problemy z wejściem na wiec organizowany w przededniu głównych uroczystości. Były premier miał okazać członkom Gwardii Narodowej... stronę na swój temat na Wikipedii, aby dostać się na teren, gdzie odbywała się impreza. Tę informację zdementował jednak były rzecznik rządu Piotr Müller.
"Wczoraj premier @MorawieckiM szedł na umówione spotkania, w tym wywiady. Nie na żaden wiec. Pół Waszyngtonu jest zamknięte, więc zapytał strażnika o drogę, bo zmieniono organizację ruchu." - napisał na platformie X (d. Twitter) Müller.
Pierwsze plany Trumpa po objęciu władzy
Pierwsze dni powtórnej prezydentury Trumpa zapowiadają się bardzo intensywnie. Podobnie jak w 2017 roku, również teraz Trump zamierza aktywnie wykorzystać początek swojej prezydentury.
Według źródeł amerykańskiej telewizji CNN Trump planuje telefoniczną rozmowę z przywódcą Rosji Władimirem Putinem już w pierwszych dniach po swym zaprzysiężeniu. Podobno przygotowania do takiej rozmowy trwają już od kilku tygodni. Tematem ma być przede wszystkim zakończenie wojny na Ukrainie.
W czasie kampanii Trump wielokrotnie zapewniał, że zakończy inwazję Rosji na Ukrainę w ciągu 24 godzin od objęcia prezydentury.
Poza tym Trump zadeklarował, że uruchomi największą operację deportacji imigrantów w historii kraju. - Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem (w poniedziałek - red.), inwazja naszych granic dobiegnie końca i wszyscy nielegalnie przekraczający granice, w tej formie czy innej, będą w drodze do domu - powiedział prezydent elekt.
Poza tym Trump ma w piątek 24 stycznia pojawić się w Kalifornii, by na miejscu zapoznać się z ogromną skalą zniszczeń po ostatnich pożarach, jakie nawiedziły Los Angeles.
Donald Trump - kim jest? Ile ma lat? Biografia, działalność polityczna, życie prywatne
Donald Trump to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci życia publicznego USA. Urodzony w 1946 roku w Nowym Jorku, w 1971 roku przejął rodzinny biznes, na którym dorobił się miliardów. Jego biznesy koncentrują się na branży hotelarskiej, nieruchomościach, ale także polach golfowych czy kasynach. Prezydent elekt był także gwiazdą telewizji - prowadził popularny program dla młodych biznesmenów, a także organizował przez lata zawody Miss Universe.
W 2016 roku Trump zaangażował się w politykę, wywalczył nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich i pokonał w nich kandydatkę Demokratów Hilary Clinton, zdobywając 304 głosy elektorskie (Hillary Clinton zebrała ich 227 głosów).
Dorobek Trumpa jako 45. prezydenta USA jest skrajnie różnie oceniany: jedni doceniają jego działania na polu gospodarczym, czy presję na sojuszników NATO, aby zwiększyli wydatki na obronność. Z kolei inni wypominają mu polaryzującą retorykę, która była źródłem napięć m.in. na podłożu rasowym, a także wycofanie się USA z klimatycznego porozumienia paryskiego.
Jesienią 2020 roku Trump przegrał kolejne wybory z kandydatem Demokratów Joe Bidenem, zdobywając 232 głosy elektorskie wobec 306 jego rywala. Trump nie zaakceptował porażki, twierdząc, że wybory były sfałszowane.
Choć wielu nie wierzyło w jego powrót, w 2024 roku ponownie wystartował w wyborach prezydenckich i tym razem je wygrał, pokonując Kamalę Harris stosunkiem głosów 312 do 226. W trakcie kampanii miał miejsce zamach na jego życie, w wyniku czego polityk został ranny w ucho przez snajpera, a śmierć poniosła przypadkowa osoba i zamachowiec.
W swojej karierze Trump wielokrotnie miał problemy z prawem. W 2019 podjęto wobec niego nieudaną procedurę impeachmentu, kolejna miała miejsce w 2021 roku - w niej również polityk został uniewinniony. Mniej szczęścia miał w procesach związanych z jego działalnością biznesową - w styczniu 2025 roku został uznany za winnego zarzutów fałszowania dokumentacji handlowej, co czyni go pierwszą w historii osobą skazaną, która obejmuje urząd głowy państwa.
W chwili zostania 47. prezydentem USA Trump będzie miał 78 lat. Ma pięcioro dzieci z trzech małżeństw oraz ośmioro wnucząt, jego obecną żoną jest od 2009 roku słoweńska modelka Melania Trump.