lekarz

i

Autor: Pexels

Z kraju

Zapytali o ocenę systemu opieki zdrowotnej. Polacy byli bezlitośni

2023-10-10 20:43

CBOS podzielił się wynikiem najnowszego badania, w którym respondenci zostali poproszeni o ocenę funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce. Rezultaty zdecydowanie nie okazują się korzystne dla tych, którzy odpowiadają za omawiany sektor. Jednocześnie warto zaznaczyć, że sondaż wskazał, iż opinie w znacznej mierze zależą od sposobu korzystania z opieki zdrowotnej.

Polacy bezlitośnie ocenili system opieki zdrowotnej

W najnowszym sondażu CBOS zapytano respondentów o ich opinię na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Nieco więcej niż co czwarty badany (27 proc.) jest zadowolony z funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce, 70 proc. ocenia ją negatywnie.

Po zarejestrowanym w czasie pandemii w czerwcu 2020 roku wzroście zadowolenia w tej kwestii, w kolejnych latach uległo ono pogorszeniu. W stosunku do września 2021 roku ubyło oceniających opiekę zdrowotną pozytywnie (o dwa punkty), a przybyło postrzegających ją negatywnie (o cztery punkty).

Biorąc pod uwagę kryterium wieku, można zaobserwować, że zadowolenie z systemu opieki zdrowotnej częściej niż inni wyrażają starsi badani – w wieku 65 lat i więcej (40 proc.), mieszkańcy wsi (34 proc.), ankietowani z wykształceniem poniżej średniego (35 – 38 proc., w zależności od kategorii), o dochodach per capita do 2999 zł (30 proc. – 31 proc., w zależności od kategorii), zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (34 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych – renciści (66 proc.).

Z kolei negatywnie częściej niż pozostali na ten temat wypowiadają się respondenci w wieku 25–34 lata (81 proc.), mieszkańcy miast liczących od 20 000 do 99 999 mieszkańców (78 proc.), absolwenci wyższych uczelni (80 proc.), osoby o dochodach per capita wynoszących co najmniej 3000 zł (71 - 73 proc., w zależności od kategorii), niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (82 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych – przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem (82 proc.), pracownicy administracyjno-biurowi (82 proc.) oraz pracujący na własny rachunek (80 proc.).

Badanie wskazuje, że opinie w tej kwestii w znacznej mierze zależą od sposobu korzystania z opieki zdrowotnej. Relatywnie najlepsze oceny wystawiają badani, którzy w ciągu półrocza poprzedzającego sondaż leczyli się wyłącznie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, choć i w tej grupie przeważają opinie negatywne. Natomiast stosunkowo najgorzej oceniają go ci, którzy leczyli się wyłącznie poza systemem powszechnym, a w drugiej kolejności – osoby, które w półroczu poprzedzającym badanie leczyły się zarówno w ramach NFZ, jak i poza nim.

Co Polacy chwalą w systemie opieki zdrowotnej?

CBOS zauważa, że Polacy najbardziej doceniają kompetencje lekarzy (70 proc.), ich zaangażowanie w pracę (63 proc.), a także wykorzystywanie w opiece medycznej nowoczesnych rozwiązań (69 proc.) oraz nowoczesnej aparatury medycznej (62 proc.).

Respondenci pytani byli również, czy w ich odczuciu wprowadzone niedawno rozwiązania, np. e-recepty, e-skierowania, czy też Internetowe Konto Pacjenta, ułatwiają leczenie. Zdaniem zdecydowanej większości respondentów (81 proc.) rozwiązania te są pomocne, a relatywnie częściej doceniają je młodsi badani, mieszkańcy większych miast, osoby lepiej wykształcone oraz z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita.

Sondaż wskazuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wyraźnie wzrosło przekonanie, że wszyscy pacjenci są równo traktowani, zależnie jedynie od ich stanu zdrowia (wzrost o dziewięć punktów - 53 proc. respondentów) – odsetek wyrażających taki pogląd jest najwyższy od 2010 roku. Przeważnie pozytywnie oceniane są także dostępność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (59 proc.) oraz ich umiejętności diagnostyczne – rozpoznawania, na czym polegają problemy pacjenta i podejmowania odpowiednich decyzji co do dalszego postępowania (59 proc.). Ponad połowa badanych uważa, że pacjenci leczeni w ramach NFZ są traktowani z troską i życzliwością (54 proc.), a nieco więcej niż co drugi pozytywnie ocenia jakość informacji na temat możliwości uzyskania porad medycznych (51 proc.)

CBOS zauważa, że jeszcze w 2007 roku ogromna większość badanych (85 proc.) uważała, że do lekarza pierwszego kontaktu można dostać się bez trudności, obecnie natomiast uważa tak 59 proc. ankietowanych. Ponadto w ciągu ostatniej dekady zdecydowanie zmalało przekonanie, że leczenie w Polsce jest bezpłatne. W roku 2012 pogląd taki podzielało 52 proc. badanych, a obecnie jest to mniej więcej co piąty (21 proc.).

Mural Agnieszki Osieckiej odsłonięty - zobacz zdjęcia:

Express Biedrzyckiej - prof. Jarosław FLIS