Budowa

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRSS Budowa

pieniądze

Zarobki na budowach w Warszawie. Ile dostaje robotnik?

2023-11-07 10:30

Firmy budowlane mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników fizycznych. W skali kraju mowa o braku nawet 100 tys. robotników. Problem dotyczy głównie dużych miast, w tym Warszawy, gdzie powstają wielkie osiedla mieszkaniowe czy biurowce. Eksperci podkreślają, że powodem braku chętnych do pracy nie są zarobki - te są relatywnie wysokie. Wyjaśniamy, na jaką pensję mogą liczyć budowlańcy w Warszawie.

Warszawa to dziś jeden wielki plac budowy - i nie chodzi tylko o rozkopane ulice. W centrum powstają nowe biurowce, a w takich dzielnicach jak Praga-Południe wielkie osiedla z tysiącami lokali. W Polsce wciąż brakuje mieszkań, a ich ceny są rekordowe - to przekłada się na wyniki finansowe deweloperów i banków. Nieoczekiwanie inwestycje może spowolnić jednak... brak pracowników budowlanych. W skali kraju mowa o potrzebie zatrudnienia 100 tys. robotników.

Największa inwestycja w Warszawie. Byliśmy na budowie ZUSOK, czyli wielkiej spalarni odpadów

- Przed wybuchem wojny około 75 proc. pracowników w naszej branży pochodziło z Ukrainy. Po 24 lutego 2022 ich liczba spadła o niemal 30 proc. Jeszcze w 2022 roku, według GUS, w budownictwie pracowało ok. 1,3 miliona osób, z czego ponad 480 tys. cudzoziemców. Prawie 70 proc. z nich pochodziło z Ukrainy, a wcześniej zdarzało się, że było to 9 na 10 osób. Trudno było nie odczuć ich odpływu - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Anna Karyś-Sosińska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w dużej i znanej firmie Budimex. - Bezrobocie w budownictwie praktycznie nie istnieje. Problemy z pracownikami ma 90 proc. przedsiębiorstw - podsumowała.

Poszukiwani są zarówno wykwalifikowani pracownicy specjalizujący się np. w sieciach trakcyjnych, energetyce, hydrotechnice, jak też spawacze czy operatorzy koparek. Praca znajdzie się również dla osób wykonujących proste zadania i pomocników.

Wielkie miasteczko kontenerowe dla tysięcy pracowników. Rozbudują płocki zakład Orlenu

Praca na budowie w Warszawie. Ile można zarobić?

Zarówno eksperci od rynku pracy, jak i sami pracownicy w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że zarobki w budowlance są dobre.

- Zaproponowali mi tysiąc dolarów na rękę i do tego mieszkanie w kwaterach pod Warszawą. Robimy głównie domki, jakieś małe sklepy. Niedawno dostałem podwyżkę, na polskie pieniądze mam teraz 6 tys. zł netto - powiedział z rozmowie z "GW" Timur z Uzbekistanu.

Z ogłoszeń na popularnym portalu wynika, że robotnicy na budowach mogą liczyć średnio na 30-35 złotych na godzinę. Biorąc pod uwagę, że dzień pracy na budowie to 10-12 godzin przez 5-6 dni w tygodniu, średnie zarobki wahają się w graniach 6 tys. - 10 tys. złotych brutto.

Należy pamiętać, że to ciężka praca, w trudnych warunkach.

Rozbudowa spalarni śmierci w Warszawie, zobacz zdjęcia poniżej

Pieniądze to nie wszystko Paweł Borys