Ozdrowieńcy przychodzą do szpitali z powikłaniami

i

Autor: fot. materiały prasowe Ozdrowieńcy przychodzą do szpitali z powikłaniami

"Zasłabłem na światłach". Historie ozdrowieńców po przejściu COVID-19

2021-12-28 17:34

Co dziesiąty ozdrowieniec jeszcze przez długi czas nie może dojść do siebie. Ma stany lękowe, omdlenia czy problemy z sercem. - Zemdlałem w samochodzie na światłach - mówi pan Roman, który trafił na SOR w Wolskim Szpitalu. - Część powikłań mija po kilku miesiącach, ale niektóre zostają na stałe - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Jak COVID wpływa na problemy żołądkowo-jelitowe u dzieci?

Powikłania po przejściu COVID-19

Mikroudary, stany lękowe, wielomiesięczne zmęczenie i zaniki pamięci. To tylko część długotrwałych skutków COVID-19, zgłaszanych na SOR-ach w całej Polsce. - Przeszedłem COVID miesiąc temu, do dziś nie mogę do siebie wrócić. Miałem skoki ciśnienia. Pojawiły mi się bardzo dziwne objawy, stany lękowe, brak kontroli nad swoim stresem. Zasłabłem w samochodzie na światłach. To był już alarm, że coś się ze mną dzieje. Trafiłem na SOR w Szpitalu Wolskim. Wszyscy mną się zaopiekowali, ale badania nic nie wykryły. Czekam na wizytę u neurologa - mówi pan Roman z Warszawy, który zasłabł w samochodzie na światłach i trafił na SOR w Szpitalu Wolskim.

- Przechodziłam COVID-19 rok temu. Do dziś mam zaniki pamięci. Zapominam imiona znajomych i nawet bliskich - mówi pani Katarzyna. Wirus nasila również obecne już choroby wątroby, układu nerwowego lub serca. - Przeszedłem COVID w kwietniu, do dziś mam dziwne samopoczucie. Zaczęły się dziwne objawy. Omdlenia i kołatanie serca. Po pierwszych badaniach stwierdzono, że jestem po mikrozawale. Ale po dłuższych analizach lekarz stwierdził u mnie zapalenie mięśnia sercowego po przejściu COVID-19  - mówi pan Jacek z Warszawy, który od miesięcy zmaga się z powikłaniami po COVID-19.

Dr Grzesiowski: niektóre powikłania mogą zostać na stałe

Większość powikłań ustępuje po jakimś czasie. Ale już dziś wiadomo, że są też takie, które zostają na stałe. - To świeża sprawa. Naukowcy badają wszystkie zgłaszane przez ozdrowieńców powikłania. Jest ich sporo. Wirus uderza w słabe narządy, od środka niszczy chore organy, doprowadza do cukrzycy, problemów neurologicznych, chorób serca czy depresji. COVID-19 niszczy komórki, które się odnawiają. Ale jeśli dojdzie do zapalenia nerwu wzrokowego i człowiek straci wzrok - to go straci. Są powikłania, które zostaną z nami na zawsze. To czarna strona tej choroby, która pokazuje, że warto się szczepić i robić wszystko co w naszej mocy, aby w ogóle nie zachorować - mówi dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Czytaj także: Mazowsze wyda 617 mln zł na służbę zdrowia! Uchwalono budżet na 2022 rok

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. W nazwach państw brakuje kilku liter. Zgadniesz, o jakie państwo chodzi?

Pytanie 1 z 10
Państwo położone we wschodnich Himalajach: B*ut*n to: