Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem skażenia Odry. Jak informuje nasze reporter Jacek Prusinowski, rozważane są ciągle różne hipotezy - źrółem mogą być np. zakłady zbrojeniowe, cementownie, zakłady azotowe. Wiadomo, że substancja była bardzo silna - ryby wyglądają na zamroczone, jakby miały porażony układ nerwowy.
Zatruta Odra. Rząd rozważa różne scenariusze
W najbliższych godzinach i dniach mają być badane setki próbek wody z Odry, do pracy zaprzęgnięte zostaną wszystkie powiatowe laboratoria inspekcji ochrony środowiska, ale tez straży pożarnej i policji. Badany będzie też muł z dna rzeki i jeżeli okaże się, że przeniknęła do niego śmiercionośna substancja, który w tym wypadku mogłaby miesiącami stanowić zagrożenie, konieczne będzie pogłębienie dna rzeki.
Niewykluczone, że rząd zdecyduje się na sięgnięcie po pomoc międzynarodowa, pod uwagę brana jest przede wszystkim Szwecja, która dysponuje bardzo nowoczesnymi laboratoriami i możliwościami badania wody - ustalił nasz reporter.
Przeczytaj także: Skażona Odra. Żołnierze WOT wraz ze strażakami wyławiają śnięte ryby z rzeki
Kilka dni temu lokalna społeczność i media nagłośniły sprawę masowego śnięcia ryb w Odrze. Sprawą zajmuje się m.in. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Polskie władze do tej pory nie potwierdził skażenia wody. Z doniesień niemieckich mediów wynika, że Odra jest skażona rtęcią - mieli ją wykryć w próbkach pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii.
Czy człowiek to najbardziej inwazyjny gatunek jaki żyje na ziemi ?
O jego wpływie na środowisko posłuchaj w podcaście "DROGOWSKAZY".
Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. DROGOWSKAZY" on Spreaker.