Przed nami szczyt zachorowań na grypę
Grypa, Covid-19 i wirus RSV mocno dały się Polakom we znaki. Ostatnie tygodnie to niesamowicie dużo zachorowań, ale najgorsze wciąż przed nami. Zdaniem specjalistów zbliżamy się właśnie do szczytu zachorowań na grypę.
- Obecnie zbliżamy się do szczytu zachorowań na grypę. Nie wiemy, jak będzie on wysoki. W mojej ocenie w ciągu najbliższych kilku tygodni ten szczyt powinien nas minąć. Myślę jednak, że do marca lub początku kwietnia tych zakażeń pewnie będzie sporo – powiedział dr Tomasz Smiatacz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób zakaźnych, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i jego, prorektorem ds. studenckich.
- U większości osób grypa atakuje górne drogi oddechowe, ale niekiedy może też zaatakować dolne drogi oddechowe. Sam wirus potrafi wywołać zapalenie płuc, ale czasem otwiera też drogę bakteriom takim jak pneumokoki. Wzrost tego typu zachorowań obserwujemy w szczególności u dzieci i u osób w wieku senioralnym – powiedział.
Zdaniem specjalisty tegoroczny wzrost zachorowań na grypę wynika z tego, że drobnoustroje w pewnym sensie nadrabiają zaległości z ostatnich dwóch lat, kiedy to społeczeństwo nosiło maseczki i tym samym utrudniało ich transmisję. Na szczęście szczepienia przeciwko grypie wykazują się dużą skutecznością.
Szczepienia i wczesne testy kluczem do sukcesu
- Zapewne optymalnie byłoby zaszczepić się w październiku, ale szczyt zakażeń zapewne jest jeszcze przed nami i na pewno warto się zabezpieczyć. Szczepienia nie zawsze chronią nas przed zakażeniem, ale prawie zawsze chronią nas przed ciężkim zachorowaniem i śmiercią. Innymi słowy, mimo szczepienia możemy zachorować, ale w zdecydowanej większości przypadków to zachorowanie będzie łagodne i nie będzie kończyło się hospitalizacją – zaznaczył profesor. Lekarz twierdzi, że warto dodatkowo skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19.
- Choć jest już stosunkowo niewiele zakażeń SARS-CoV-2, to jednak ten wirus wciąż jest obecny. W szczególności wśród osób w wieku senioralnym (…). Już dziś miejsc internistycznych w szpitalach brakuje, dlatego dodatkowa fala zakażeń byłaby dużym kłopotem – powiedział.
Czytaj także: Epidemia grypy trwa. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad szczepieniami w aptekach
W profilaktyce chorób wirusowych, takich jak grypa, wirus RSV czy Covid-19 niezwykle ważne jest testowanie się. To zapobiega często dalszemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.
- Obecnie są dostępne w aptekach szybkie i relatywnie tanie testy antygenowe. Można również udać się do punktu testowania. Dodatni test pozwala m.in. na wczesną izolację, prawidłową hospitalizację czy włączenie właściwych leków. Dlatego też bardzo zachęcam do tego, aby pacjenci korzystali z narzędzia, jakim jest testowanie – podkreślił.
Testy kasetkowe antygenowe w kierunku wirusa SARS-CoV-2, grypy typu A lub B i wirusa RSV w Gdańsku wykonuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Combo testy można też wykonać na NFZ.