Warszawa

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Zbliża się głosowanie w budżecie obywatelskim. Wśród propozycji skwery, wybiegi dla psów, kino plenerowe

2025-04-16 17:14

W połowie kwietnia ogłoszono wyniki oceny merytorycznej projektów zgłoszonych do nowej edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie. Pod głosowanie mieszkańców trafi wkrótce ponad tysiąc pomysłów na nowości dla stolicy. Co zawierają zaakceptowane projekty? Ile potrwa samo głosowanie? Sprawdźcie najważniejsze informacje.

Budżet obywatelski w Warszawie - jakie projekty dopuszczono do głosowania?

Stołeczni urzędnicy spędzili ostatnie tygodnie na sprawdzaniu możliwości realizacji projektów, które zgłoszono do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Dziś wiadomo już, że pod głosowanie trafi co najmniej 77 projektów miejskich, 415 dzielnicowych i 838 lokalnych. Autorzy 735 propozycji, które nie zostały zaakceptowane, wciąż mogą się jeszcze odwołać.

Jakie były powody niedopuszczenia części projektów do głosowania? - Najczęściej powodem negatywnej oceny jest brak własności działek. Czasami to są inne plany wobec tej działki, które już dzielnica czy miasto ma. Może to być też zbyt wysoki koszt realizacji projektu. Czasem procedura przeprowadzenia projektu powoduje, że jego realizacja trwa więcej niż rok, a takie projekty też nie mogą być realizowane. Zdarza się też, że po prostu są niezgodne z obowiązującymi przepisami - wyjaśniła w rozmowie z reporterem Radia ESKA Joanna Pernal, koordynatorka budżetu obywatelskiego z Urzędu Dzielnicy Białołęka.

Czytaj również: Nowy park tuż nad wodą powstaje w Warszawie. Czekają pomosty, park linowy, plac zabaw

Wyniki oceny wszystkich projektów są już dostępne do sprawdzenia na stronie internetowej warszawskiego budżetu obywatelskiego. Wśród zaakceptowanych propozycji znalazły się m.in. budowa wybiegów dla psów, skwery kieszonkowe, kino plenerowe, nowe zbiory dla bibliotek, lekcje języka migowego czy letnie potańcówki.

Budżet obywatelski w Warszawie - kiedy głosowanie?

Przypomnijmy, że od 21 do 31 maja potrwają przygotowania do rozpoczęcia głosowania. To zaplanowano natomiast na okres od 1 do 15 czerwca. - Podkreślamy zawsze, że żeby zagłosować, trzeba być mieszkańcem Warszawy, ale nie trzeba być zameldowanym w Warszawie. Co ważne, głosować też mogą osoby niepełnoletnie - przypomniała Joanna Pernal.

Wyniki głosowania na projekty zostaną ogłoszone 1 lipca. Realizacja wybranych przez mieszkańców pomysłów przypadnie natomiast na 2026 r. 

Współpraca: Piotr Durys, Radio ESKA

Czytaj również: To "największy w Polsce ogród na dachu". Pierwszy odcinek już gotowy

Park linearny na Ursynowie (kwiecień 2025) - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Kolejkowo Warszawa, czyli miniaturowa stolica Polski w pigułce